Bankacılık sektöründe personel güçlendirme ve Halkbank örneği
Employee empowerment in banking sector and sample of Halkbank
  1. Tez No: 309272
  2. Yazar: DEMET ÇALIK ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN AYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde işletmeler küreselleşme hareketlerinin sonucu olan hızlı değişim, yoğun rekabet, teknolojik gelişmeler ve değişen personel yapısı nedeniyle çağdaş yönetim teknikleri arayışına girmektedirler. İşletmeler daha iyi hizmet verebilmek ve müşteri memnuniyeti sağlayabilmek için bu değişime ayak uydurmaya çalışmakta ve kendi yapılarına en uygun olan yönetim biçimini uygulamaya çalışmaktadırlar.Son yıllarda insan kaynaklarının önemi artmış, personel güçlendirme kavramı yönetim ve organizasyon literatürünün dikkat çeken bir kavramı haline gelmiştir.Bu çalışmada öncelikle personel güçlendirme kavramının ne anlama geldiği, önemi, benzer kavramlarla ilişkisi ve unsurları üzerinde durulmuştur. Daha sonra ise personel güçlendirme kavramının bankacılık sektöründe ne anlam ifade ettiği ve diğer kavramlarla olan ilişkisi incelenmiştir.Araştırmanın evrenini, Ankara ili Halkbank şubelerinde görev yapan toplam 976 yönetici ve çalışan oluşturmaktadır. Bu evrenden tesadüfî örneklem yöntemiyle seçilen toplam 300 çalışan araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Bu katılımcılardan araştırmacının geliştirdiği ölçek yöntemi ile bilgiler toplanmış ve SPSS 15 programı yardımı ile değerlendirilmiştir.Elde edilen bulgular aşağıda verilmiştir:Bankacılar en fazla eğitim, takım çalışması ve yetkinlik alt boyutlarına katılmışlardır. Personel güçlendirmenin alt boyutu olan eğitim boyutunda kadın bankacıların erkek bankacılara nazaran görüşleri yüksek olarak bulunmuştur. Aynı şekilde personel güçlendirmenin alt boyutu olan esneklik boyutunda erkek bankacıların personel güçlendirme algıları kadın bankacılara nazaran yüksek bulunmuştur. Eğitim durumlarına göre bilgiye ulaşabilirlik boyutu için lisansüstü mezunu olan Bankacılarının önlisans düzeyi bankacılara göre anlamlı olarak personel güçlendirme yüksek bulunmuştur. Personel Güçlendirme düzeyinin boyutu olan sorumluluk için lisansüstü mezunu olan bankacılarının lisans düzeyi bankacılara göre anlamlı olarak personel güçlendirme yüksek bulunmuştur.Yaş değişkenine ve görev değişkenine göre anlamlı farklılık bulunmamıştır.Anahtar Kelimeler1. Güçlendirme2. Personel Güçlendirme3. Bankacılık Sektörü4. Personel Güçlendirme Algısı5. Personel Güçlendirme Unsurları
Özet (Çeviri)
Today, managements try to find out modern administration techniques because of fast change, dense competitions, technological developments and changeable staff base that are the results of globalization. They struggle for keeping pace with these changes to give appropriate serve and create a customer satisfaction, and for applying the best administration style.Recently, the importance of human sources has been increased and the concept of empowerment has become a part in management/organization literature.In this study, firstly it is analyzed what ?employee empowerment? means, the importance and relation of it with the similar concepts. Then, it is studied that what employee empowerment means in banking sector.The environment of the study is formed by 976 administrators and staff working in Halkbank, Ankara. The prodigm of this study is formed by 300 staff that is chosen by sampling distribution. Information are taken from these participants by method of measurement and are evaluated by SPSS 15 programme.Survey results are stated below:Bank employers participated education, team work, competence lower dimensions most. In education dimension, sub dimension of empowerment, the ideas of women has been found higher compared to men?s. Similarly, in flexibility dimension, sub dimension of employee empowerment, the perceptions of men has been found higher compared to women?s. For accessing information dimension in terms of level of education, associate degree of postgraduate bank employers has been found higher according to bankers. Responsibility, the dimension of employee empowerment, license degree of postgraduate bank employers has been found higher according to bankers.No major difference has been found according to age and mission differences.Key Words1. Empowerment2. Employee Empowerment3. Banking Sector4. The Perception of Employee Empowerment5. The Components of Employee Empowerment