İş sağlığı ve güvenliği konusunda çalışanların algılarının iş tatminleri ile ilişkisi (metal işletmesinde bir araştırma)
The relationship between job satisfactions of perceptions about occupational health and safety of workers (research at a metal firm)
- Tez No: 309276
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konusundaki algılarının iş tatminleri ile ilişkisi incelenmiştir.Araştırmanın örneklemi, Sakarya'da faaliyette bulunan özel bir metal işletmesinde görev yapan 137 çalışandan oluşmaktadır.Çalışma, üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölüm iş sağlığı ve güvenliği ile iş tatmini kavramlarının açıklandığı teorik kısımdan oluşmaktadır. Üçüncü bölümde ise çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konusundaki algılarının iş tatminleri ile ilişkisini belirlemek amacıyla özel bir metal işletmesinde yapılan araştırmaya yer verilmiştir.Araştırmada üç bölümden oluşan veri toplama aracı kullanılmıştır; birinci bölümde, araştırmaya katılan çalışanlara ilişkin kişisel bilgiler için 8 sorudan oluşan Kişisel Özellikler Anketi; ikinci bölümde, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği algılarını ölçmeye yönelik 15 sorudan oluşan İş Güvenliği Algısı Anketi, üçüncü bölümde çalışanların iş tatminlerinin boyutlarını ölçmeye yönelik 20 sorudan oluşan Minnesota İş Tatmin Anketi oluşturulmuştur.Veri analizinde gerekli görülen istatistiksel tekniklerin yanında, değişkenler arasındaki ilişkiye korelasyon analizi ile bakılmıştır.Araştırma sonucuna göre, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konusundaki algıları ile iş tatminleri arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki vardır. İş sağlığı ve güvenliği algısı arttıkça iş tatmini artmaktadır. Dış faktörlere bağlı tatmin, iç faktörlere bağlı tatmine göre daha önemlidir.Çalışanların içsel iş tatmini algı puanlarına, iş sağlığı ve güvenliği algı puanlarının anlamlı bir etkisi vardır. Çalışanların dışsal iş tatmini algı puanlarına, iş sağlığı ve güvenliği algı puanlarının anlamlı bir etkisi vardır. Çalışanların genel iş tatmini algı puanlarına, iş sağlığı ve güvenliği algı puanlarının anlamlı bir etkisi vardır.Anahtar Kelimeler1- İş Sağlığı2- İş Güvenliği3- İçsel İş Tatmini4- Dışsal İş Tatmini5- Genel İş Tatmini
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between job satisfactions of perceptions about occupational health and safety of workers has been researched.The sample of the research includes 137 workers who work in a special metal firm operating in Sakarya.The study consists of three main parts. First and second parts consist of theoretical part in which the terms of occupational health and safety are explained. The third part includes a research that was made in a special metal firm to determine the relationship between job satisfactions of perceptions about occupational health and safety of workers.In the study, data collection tool, which consists of three parts, has been used; in the first part, Personal Characteristics Questionnaire consisting of 8 questions for personal details of workers who participated to the research; in the second part, Occupational Safety Perception Questionnaire with 15 questions to measure the occupational health and safety perceptions of workers, in the third part Minnesota Job Satisfaction Questionnaire with 20 questions to measure the dimensions of job satisfactions of workers are constituted.The relation between the variables has been checked with the correlation analysis besides the statistical techniques considered necessary on data analysis.According to the research there is a positive relation between the occupational health and safety perceptions and job satisfaction of workers. When the perception about occupational health and safety increases, the job satisfaction increases. The satisfaction connected with external factors is more important than the satisfaction connected with internal factors.There is a significant effect of occupational health and safety perception points on internal job satisfaction perception points of workers. There is a significant effect of occupational health and safety perception points on external job satisfaction perception points of workers. There is a significant effect of occupational health and safety perception points on general job satisfaction perception points of workers.Key Words1- Occupational Health2- Occupational Safety3- Intrinsic Job Satisfaction4- Extrinsic Job Satisfaction5- General Job Satisfaction