Avrupa iç güvenliğini tehdit eden uluslararası organize suç örgütleri ve bunlarla mücadele amacıyla oluşturulan uluslararası kuruluşlar
International organized crime croups endangering the internal security of Europe and international law enforcement agencies formed for combat against those
  1. Tez No: 63253
  2. Yazar: MURAT OKAN AYSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAÇ BAŞEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT Son 20 yıl içerisinde güçlerini özel şiddet yöntemleriyle zorla kabul ettirebilen ve siyasal yapı ile devlet kurumlarının çok büyük bir bölümünü yönlendirebilen, ellerinde olağanüstü ekonomik kaynaklar bulunan gruplarca yürütülen büyük ölçekli yasadışı faaliyetlerde belirgin bir tırmanma oldu. Bu gruplar, örgütsel özellikleri büyük çeşitlilik gösteren, uzmanlaşmış yapıya ve personele sahip çok uluslu şirketler ya da girişimler halinde geldiler. Bu eksen etrafında yoğunlaşan organize suç grupları, yasadışı dünya pazarlarının gelişiminde yerini aldıkça, son derece büyük bir servet gerçekleştirdi. Yasadışı ekonomiden olağanüstü karlar biriktirdiler. Diğer taraftan, siyasi motifli terör örgütleri de, mevcut ideolojiler ve düşünce sistemlerini kullanıp, istismar ederek, terörist faaliyetlerini finans etme amacına matuf olarak gasp, soygun, hırsızlık, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı ve karapara aklama gibi bazı organize suçlara yöneldiği, hatta PKK gibi bazı terör örgütlerinin de mafya tipi örgütlenmelerle işbirliğine gittikleri açıklık kazanmıştır. Bu cümleden olarak, Avrupa iç güvenliğini tehdit eden terör örgütlerinin de dahil olduğu bu organize suç grupları ve karapara aklama başta olmak üzere belli bazı faaliyetleri ile mücadele etmek amacı ile Avrupa coğrafyası içerisinde belli uluslararası kuruluşlar oluşturulmuştur. Bu kuruluşlardan sadece Interpol Teşkilatı ve Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı'na üye olan ülkemiz, politik sebeplerden dolayı bu kuruluşlardan yeterince istifade edememektedir. Bu bağlamda, etkinliğimizi ve hareket gücümüzü arttırmak için bu teşkilatlar iyi tanıyarak, bu teşkilatlar içerisindeki yerini aktif olarak alabilmeli ve hatta bir basamak daha ileri giderek, Asya ülkeleri ile (ASIAPOL), Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'na üye ülkeler ile Karadeniz İşbirliği Polis Teşkilatı (BLACKSEAPOL) ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile ortak bir polis teşkilatı (TURCPOL) projelerini biran evvel yaratmalı ve uygulamaya koymalıdır.
Özet (Çeviri)
ENGLISH ABSTRACT There is an evident escalade in large scale illegal activities conducted by the groups having extra-ordinary economic sources in their hands and influence on a lot of state institutions as well as political structure by exerting special violence and therefore having their powers accepted within the last 20 years. These groups with a wide range of different formations have become multi-national companies or enterprises with specialized structure and qualified personnel. Organized crime groups concentrated on this axis, have made a very big fortune as a result of their involvement in this illegal developing world markets. They saved up extra ordinary proceeds from illegal economy. On the other side, it has become evident that politically motivated terrorist organisations which used and exploited present ideologies and thoughts are inclined towards organised crimes such as extorsion, robbery, theft, drug, nuclear, weapons and ammunition trafficking and as a result money laundering activities in order to finance their terrorist activities and even that terrorist organisations such as PKK have cooperated with mafia-typed organisations. In this respect, International Law Enforcement Agencies within the geography of Europe have been formed in order to struggle with these organised crime groups including a few terrorist organisations endangering the internal security of Europe, their illegal activities along with money laundering. Among these Agencies, our country, merely being the members of Interpol General Secretariat and European Security Cooperation Organisation, has not been taking enough advantage of these agencies. In this connection, in order to increase our efficiency and power of operation, we have to recognize and know them very well, to try to take part actively in these agencies and moving forward with one more step, we have to create and implement the projects, ASIAPOL with Asian countries, Blacksea Cooperation Police Organisation (BLACKSEAPOL) with the members of Blacksea Economic Cooperation Organisation, a common police organisation TURCPOL, with Midlle Asia Turkish Republics.