Elektronik ticaret ve güven: Bir araştırma
Electronic commerce and trust: A research
- Tez No: 309284
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte e-ticaret küreselleşen dünyada hızla gelişmeye devam etmektedir. İnternetteki gizlilik problemi ve çeşitli bilgi güvenliği ihlalleri bu gelişimin önündeki engellerdir. Bu noktada güven iş ilişkilerinde önemli bir unsurdur. Çalışmanın amacı, e-ticaret sitesi işletme güvenilirliği, internet ortamında güven, risk eğilimi ve İnternetten satın alma arasında bir ilişkinin olup olmadığını belirlemektir. Tüketici güvenini ölçmek için üç boyut kullanılmıştır. Bunlar: E-ticaret sitesinin güvenilirliği, internet ortamında güven ve tüketicinin risk eğilimi. İnternet ortamında güven için tüketicilerin satın alma kararları üzerindeki e-ticaret sitesi yöneticileri tarafından kabul edilen internet güvenlik önlemlerinin etkisi araştırılmıştır. Son olarak, internet ortamında güven ve e-ticaret sitesi işletme güvenilirliği arasında risk eğiliminin ilişkisi de araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the spread of the internet e-commerce continues to grow rapidly in a globalizing world. The problem of privacy on the Internet and various information security breaches are obstacles to this development. At this point trust is the important element in business relationships. The goal of the study was to determine whether there is a correlation between business trustworthiness of online merchants, trust in the internet medium, risk propensity, and Internet purchasing. Three dimensions are used to measure the trust of consumer. These are: Trustworthiness of e-commerce site, trust in the internet medium and risk propensity of consumers. The influence of internet security measures adopted by e-commerce merchants on consumers? online purchasing decisions were investigated for the trust in the internet medium. Finally, it was also studied to determine the relationship of risk propensity between the trust in the internet medium and business trustworthiness of e-commerce site.