Futbolcu sözleşmelerinin muhasebeleştirilmesi
Accounting of football players contracts
  1. Tez No: 309285
  2. Yazar: ABDULLAH AYTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAVAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tezin konusunu Futbolcu Sözleşmelerinin Muhasebeleştirilmesi oluşturmaktadır. Futbol kulüplerinin halka açık şirketlere dönüşmesi ile birlikte bu şirketlerin kamuyu aydınlatma yükümlülükleri de gündeme gelmiştir. En önemli varlığı futbolcu sözleşmeleri olan halka açık futbol şirketlerinin kamuyu aydınlatma uygulamalarında bu varlıklarla ilgili gerekli bilgileri tam ve doğru bir şekilde zamanında kamuya açıklamaları büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, futbolculara ödenen transfer ücretleri ile bunların muhasebeleştirilmesine yönelik politikalar, ilgili tüm taraflar açısından futbol şirketlerinin finansal durumunun anlaşılması bakımından önemlidir. Bu kapsamda, yurtiçi ve yurtdışı uygulamalar ile Uluslararası Muhasebe Standartları'nın konuya ilişkin düzenlemelerinin yeterliliği incelenmiştir. Sonuç olarak, futbol sektöründe faaliyet gösteren şirketler için, bu sektörün ihtiyaçlarına uygun, oluşturulmasına sektör uzmanlarının da dahil olacağı yeni bir standart setinin belirlenmesi gerektiği kanısına varılmıştır.Anahtar Sözcükler1.Futbol2.Futbolcu Sözleşmelerinin Muhasebeleştirilmesi3.Halka Açılma4.Maddi Olmayan Duran Varlıklar5.UMS / TMS
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is accounting of football player contracts. Football clubs have been imposed public disclosure requirements after becoming publicly held companies. Disclosing of relevant information regarding their most significant assets, football player contracts, in an accurate and timely manner is critically important for listed football companies. Therefore, transfer fees that paid to football players and accounting policies concerning this contracts are crucial in order to understand the financial situation of these companies. In this context, national and international implementations and relevant International Accounting Standards were examined. In conclusion with the participation of sector experts a new standard set should be developed in accordance with the football industry?s needs.Key Words1.Football2.Accounting of Football Players Contracts3.Public Offering4.Intangible Asset5.IFRS/TFRS