Makro-ekonomik değişkenlerin ülkeler bazında debit ve kredi kartları ile yapılan tüketim harcamalarına etkisi
The effects of macro-economic variables on consumption expenditures made by debit and credit cards
  1. Tez No: 309283
  2. Yazar: ESİN UŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİYE SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Literatürde yer alan tüketim teorilerinden yararlanılarak, debit ve kredi kartları ile yapılan tüketim harcamalarında makro-ekonomik değişkenlerin etkisinin ölçülmesinin amaçlandığı bu çalışmada, verisi elde edilebilen 54 ülke analize dahil edilmiştir. Ülkeler ayrıca 2008 yılı verilerine göre gruplandırılmış, sektörde yer alan bankalara ve kart kuruluşlarına önerilerde bulunulmuştur.Panel Veri Analizi yöntemi kullanılan analizlerde, yapılan testler sonucunda Dinamik Panel Veri Analizi'nin en uygun yöntem olduğu tespit edilmiş ve bağımlı değişkenin bir gecikmeli değeri analize bağımsız değişken olarak dahil edilmiştir.Analiz sonucunda debit ve kredi kartları ile yapılan tüketim harcamaları üzerinde gelir ve bir dönem önceki tüketimin pozitif etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
By making use of consumption theories which take part in literature, it has been added 54 countries? data to the analysis that aimed to estimate the effects of macro-economic variables on consumption expenditures made by debit and credit cards. Besides, these countries were grouped by according to the data obtained in 2008 and offered various recommendations to the banks and credit card foundations which take part in the sector.As a result of these analysis, it has been determined that, the dynamic panel data analysis is the most convenient method and one lagged dependent variable added as an independent variable to the analysis.At the end of the analysis it has been verified that income and ex-period consumption made by credit and debit cards have positive effects on the consumption expenditures made by debit and credit cards.