Polis meslek yüksek okulları etkililiğinin mezunların nitelikleri bağlamında değerlendirilmesi
Assessment of efficiency of police higher vocational schools in the context of the qualities of graduates
- Tez No: 309544
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJLA KURUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Ekonomisi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araştırma ile kamu güvenliği hizmetini yürüten polislerin yetiştirildiğiPolis Meslek Yüksek Okullarından (PMYO) mezun memurların mesleğineilişkin tutumları, sosyal, kültürel durumları ve okullarında verilen derskonularını öğrenme ve uygulama düzeylerinin kendileri ve amirlerinindüşünceleri alınarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Araştırma ile PMYO mezunlarının sosyo-ekonomik özellikleri,mezunların polislik mesleğine ilişkin görüşleri, mezunların ve amirlerinin, PMYO'larda verilen eğitimin yeterlik düzeylerine ilişkin görüşleri ve son olarak daPMYO mezunları ile amirlerin okullarda edinilen bilgiyi uygulayabilmedüzeylerine ilişkin görüşleri arasında bir farklılık olup olmadığı betimlenmeyeçalışılmıştır. Araştırmada bu tür çalışmalara uygun araştırma modeli olan?betimsel tarama modeli? kullanılmıştır. Araştırma evreni, İstanbul'daki PMYOmezunu on üç bin polis memuru ve bin yüz rütbeli personelden oluşmaktadır.Araştırmada, ?Polis Meslek Yüksek Okulları etkililiğinin, mezunlarınnitelikleri bağlamında değerlendirilmesi? konusunda polis memuru veamirlerinin görüşlerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan?Polis Meslek Yüksek Okulları Mezunları Yeterlik Anketi" kullanılmıştır.Veri analizinde, SPSS istatistik paket programı kullanılarak yüzde,frekans, aritmetik ortalama, standart sapma gibi betimsel istatistik teknikleri,ilişkisiz t testi, ilişkisiz varyans analizi (ANOVA) gibi istatistik teknikleriuygulanmıştır. Anlamlılık testlerinde ?=.05 anlamlılık düzeyi esas alınmıştır.Polis memurlarının sosyo-ekonomik düzeyleri incelendiğinde yarıyayakınının bir yıllık memurlardan oluştuğu, toplumun orta gelir kesimindengeldikleri görülmektedir. Genellikle polis ailelerinin aylık gelirinin 500 ila1500TL arasında olduğu görülmektedir. Toplumun üst ve alt gelir gurubuna aitailelerin çocuklarının polislik mesleğini tercih etmedikleri dikkat çekmektedir.Tek çocuklu ailelerin polislik mesleğini daha az tercih ettikleri görülmektedir.Çok çocuklu ailelerin polislik mesleğini daha fazla seçmelerinin nedenlerindenbiri de ailedeki tüm çocukların ekonomik özgürlüklerini tek başlarınasağlamaya güçlerinin yeterli olamamasıdır.Polis memurlarının, polislik mesleğinin nitelikleri boyutunda en fazlakatıldıkları yargı ve görüş ifadesi ?Polislik mesleği halkla uyumlu bir iletişimkurma mesleğidir? olmuştur. Polis memurlarının en az katıldıkları yargı vegörüş ifadesi ise ?Polislik mesleği farklılıkları hoş görür? ifadesidir. Polismemurlarının bu yargı ve görüşe az katılmalarının sebepleri farklılıklardanhoşlanmamaları ve okudukları derslerin insan hakları ile ilişkilendirilmemesiolabilir.Polis memurlarının polislik mesleğinin aidiyet boyutunda en fazlakatıldıkları yargı ve görüş ?Bütün zorluklarına rağmen yine polis olmayı tercihederim? ifadesidir. Polisliğin diğer mesleklere göre sosyal ve mali imkanlarınıniyi olması ayrıca mağdur kişilere sadece polislere verilen yetkilerle yardımediliyor olması iş doyumunu artırdığından polislik mesleğinin tercih edilmesinisağlayan unsurlardır.Polis memurlarının polislik mesleğinin insan hakları boyutunda en fazlakatıldıkları yargı ve görüş ?Polislik mesleğinin insan hakları ihlali ile ilgilibasında çıkan haberler nedeniyle yıpranması beni çok üzüyor.? ifadesidir. Buifade ile polis memurlarının insan haklarını ilgilendiren olaylarda insanınsaygınlığından önce meslek saygınlığını düşündükleri söylenebilir. Bubağlamda insan haklarının öznesinin insan olduğu bu nedenle öncelikle insansaygınlığının korunması gerektiği anlayışının eğitim süresince yeterincekazandırılmadığı ifade edilebilir.Polis memurları dersleri öğrenebilme düzeyleri olarak ?silah bilgisi veatış?, ?halkla ilişkiler?, ?insan hakları ve kamu hürriyetleri? derslerini ?çok?düzeyde ?mesleki teknik yazışma?, bilgisayar?, ?polis taktikleri?, ?beden eğitimive yakın savunma?, ?önleyici polis hizmetleri? ve ?devlet güvenliği ve haberalma? derslerini ise ?orta? düzeyde öğrendiklerini belirtmişlerdir. Bu sonuçtan?Orta? düzeyde öğrenilen derslerin müfredatlarında sorun olduğu veöğrenmeyi arttırıcı yöntem ve tekniklerden faydalanılmadığı veya derslerialanında uzman kişilerin vermediğini anlaşılmaktadır.Polis memurları, derslerin uygulamalarını ?bilgisayar? dersini ?yeterli?,?beden eğitimi ve yakın savunma?, ?mesleki teknik yazışma?, ?polis taktikleri?,?halkla ilişkiler?, ?silah bilgisi ve atış?, önleyici polis hizmetleri?, ?insan haklarıve kamu hürriyetleri? ve ?devlet güvenliği ve haberalma? derslerini ?oldukçayeterli? seviyede olduğunu belirtmişlerdir. ?Bilgisayar? dersi uygulaması bazıderslere göre daha kolaydır. Bilgisayar dersinin işlenmesinde yeterli bilgisayarlaboratuarından ve alanında uzman bilgisayar öğreticilerindenfaydalanılmadığı anlaşılmaktadır.Polis memurlarının bilme ile uygulama ifadeleri arasında farklılık olmasıderste öğretilenlerle uygulama arasında bağlantı olmadığını dadüşündürmektedir.Polis memurlarının ve amirlerinin bazı yeterlilik alanları ile ilgili olarakfarklı görüşte oldukları da araştırmanın bulguları arasındadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate conduct, social and cultural statusregarding profession of policing of the graduates from The Police HigherVocational Schools (PHVS) where police officers, who enforce public securityservices, are educated and the level of learning and application of subjectstaught them at PHVS by taking their and advisör opinion.In this study, I tried to describe socio-cultural qualities of the graduatesfrom PHVS, the opinions of graduates about policing, (the profession ofpolice), the opinions of the graduates and superior officials regarding the levelof efficiency of education given at PHVS and finally whether there is adifference between the opinions of the graduates of PHVS and the superiorofficials regarding the applicable level of knowledge they gained at HigherEducation. The suitable survey model in such studies is scanning.The survey field is thirteen thousand constables in İstanbul whograduated from PHVS and one thousand one hundred and fifty rankedofficials.`An Efficiency Questionnaire on Graduates of Police High ProfessionalSchools? which prepared by the surveyor was used in the survey in the matterof assessing Efficiency of Graduates of Police High Professional Schools inthe context of the qualities of graduates in order to value the opinions of bothconstable and ranked officials .The descriptive techniques such as percentage, frequency, arithmeticmean, standard deviation and statistical techniques such as irrelevant t test,irrelevant variations analyses (ANOVA) were applied in analysis of data byusing (Statistical Package for Social Sciences) of SPSS. In the tests ofsignificance, ? = .05 was used as level of significanceWhen we examine socio-economic status of police constables, we seethat almost half of the police constables have one year public services; theycome from middle income class, annual income of the great majority of theirfamilies is between 500.- and 1,500.- Turkish Liras. We also see that there isa limited number of constables from high-income group and low-income groupof the society. It can be seen that families that have only a childe prefer theirchild to be police less likely. One of the reasons for families with a lot ofchildren in preferring policing more likely is that parents are not themselvessufficient to obtain an economic freedom for each juvenile.The most shared opinion and judgment by police constables in thequalitative dimension of policing is that ?they find policing as job to have agood communication with public?. The least shared opinion and judgment bypolice constables in the qualitative dimension of policing is that they find?policing as job that sees no difference among multi-cultural people?. The factthat police constables share such opinion and judgment not very much alsoindicates that they don?t like difference much and while school subject aretaught to them they are not associated with human rights /instructors don?tmake reference to human rights.The most shared opinion and judgment by police constables in thesense of belonging to Policing is that ?In spite of its difficulties, I prefer beingpolice?. Comparing to other jobs policing has more social facilities and betterin economic sense. Besides, the fact that the State gives authority polices tohelp the poor gives a sense of satisfaction with the job and thus it gives a riseto policing to be preferred.The most shared opinion and judgment by police constables in thedimension of human rights is that ?That the police have frayed at the edgesdue to news in the media annoys me.? We can infer from this idea that policeconstables are worried about their professional prestige rather than dignity ofhuman being in matters regarding human rights. It can be said that thehuman being is the subject of the human rights, and for that reason the idea topreserve dignity of human being isn't taught enough through educationprocess.Regarding the level of learning school subject, police constables statedthat they learnt ?Knowledge of Firearms and Shooting?, ?Public Relations?,?Human Rights and Public Freedom? at higher level, ?Professional TechnicalCorrespondence?, ?Using Computer?, ?Police Tactics?, ?Physical Educationand Body Guarding?, ?Preventive Police Services? and ?State Security andIntelligence? at medium-level. When it comes to school subjects which werelearnt a medium level, we can understand that there may be a problem incurriculum and they didn?t get benefit from the methods and technique whichincrease /motivate learning or such subjects mightn?t be taught by specializedinstructorsRegarding the level of practicing school subject, we see that policeconstables stated that they learnt ?Using Computer? at sufficient level,?Physical Education and Body Guarding?, ?Professional TechnicalCorrespondence?, ?Police Tactics?, ?Public Relations?, ?Knowledge ofFirearms and Shooting?, ?Preventive Police Services?, ?Human Rights andPublic Freedom?, and ?State Security and Intelligence? at quite sufficient level.As school subject ?Using Computer? is easier with respect to other appliedcourses. We can say that that while they were having computers course theydidn?t make use of computer lab or specialized computer instructorssufficiently.The fact that there is a difference between knowledge and applicationregarding subjects indicates that there isn?t connection between what taught inthe lessons and applications/practice.The fact that police constables and ranked officials have differentopinions regarding some efficiency fields have also been found out in thisstudy.