Düşük mukavemetli malzemelerin yorulma deneylerinde kullanılmak üzere hidrolik deney cihazı tasarımı ve imalatı
Design and production of hydraulic testing device for fatigue testing of low strength materials
- Tez No: 309720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KAYACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında düşük mukavemetli malzemelerin ve kemiğin mekanik özellikleri ile yorulma dayanımlarının incelenmesinde kullanılmak üzere bir deney cihazı tasarlanmış ve imal edilmiştir. Cihaz eksenel yüklemeler yapmak üzere tasarlanmış ve hidrolik tahrik sistemi ile donatılmıştır.Cihaz ticari deney cihazlarının sahip olduğu geniş çalışma aralığına sahip olmamakla birlikte tasarım amacına hizmet edebilecek çalışma aralığı ve hassasiyete sahiptir. Bu açıdan makul bir fiyat performansına sahiptir. Tez içerisinde cihazın tasarımında geçilen aşamalar anlatılmış; cihazı oluşturan bileşenlerin seçim kriterlerine ve çeşitli temel hesaplamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a testing device has been designed and produced in order to be used in the examining of the mechanical properties of low strength materials such as bone and their fatigue life limit. The device has been designed to apply axial loading and has been equipped with hydraulic drive system.Although the device does not have the large functioning interval which the foreign products in the market have, it has the functioning interval and the precision required to serve the aim of the design. In this respect, it has a reasonable price performance. In the thesis, the processes which have been gone through the designation of the device has been explained and the component choice criteria and various basic calculations have been denoted.