Akut miyokard hasarının troponin biyosensör ile ölçülmesi
A troponin biosensor application for determining acute myocard damage
  1. Tez No: 309880
  2. Yazar: ORHAN ERDEM HABERAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KOCAKULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Kardiyoloji, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Cardiology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Koroner kalp hastalıkları Türkiye'de yetişkinlerde ölüm oranının en yüksek olduğu hastalıklardan biridir. Özellikle kardiyopulmoner bypass ameliyatı sonrası hastalarda miyokard enfarktüs riski oldukça yüksektir. Amerikan Kardiyoloji Derneği ve Avrupa Kardiyoloji Birliği kardiyak troponinleri miyokard enfarktüs tanısı için biyokimyasal belirteç olarak önermektedir. Bu nedenle, ameliyat sonrası hastanın hayati değerleri ile birlikte kandaki troponin seviyesinin ardışık olarak ölçülmesi gereklidir. Ancak sürekli ölçüm yapabilen hassas bir sistem henüz bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı kandaki troponin protein seviyesini hassas, hızlı ve ucuz olarak ölçebilen bir sistem geliştirmektir. Bu amaçla, QCM kristalleri yüzey temizliği işleminden sonra anti-cTnT immobilize edilmiştir. Troponin konsantrasyonu, QCM sensörünün frekans değişimi ile gözlemlenmiştir. Aynı sensör farklı troponin konsantrasyonları ile test edilmiş ve frekans değerinin, troponin konsantrasyonu ile doğru orantılı olarak değiştiği gözlemlenmiştir. Bu sonuç TEM görüntüleri ile desteklenmiştir. Geliştirilen sensör sistemi troponin seviyesinin gözlemlenmesi için önerilen hızlı, etkili ve ucuz bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Coronary heart disease is the leading cause of morbidity and mortality among adults in Turkey. It is crucial to diagnose myocardial infarction especially after the coronary bypass surgery. American Heart Association and European Society of Cardiology emphasize that troponins can be used as biochemical markers to diagnose myocardial infarction. The goal of this research is to develop a highly sensitive and rapid biosensor system that can measure troponin T levels in a rapid, sensitive and easy way. In this study, highly sensitive QCM crystals were chemically modified to measure changes in adsorbed mass on the surface and were used to detect the amount of the troponin concentrations. The amount of the troponin proteins was quantified by measuring the change in frequency of the QCM. QCM crystals with immobilized anti-cTnT were tested using different concentrations of troponin molecules. Frequency values of the sensor system were changed proportional to the amount of troponin concentration in the sample, indicating that troponin molecules attach to the surface of the QCM. These results were supported by SEM images. This method presents a rapid and inexpensive biosensor system that monitors troponin levels.