Peynir altı suyu tozu ve enterococcus faecium bakterisinin kuluçkalık yumurtalara enjeksiyonunun etlik piliçlerin performans, ileum histomorfolojisi ve bağırsak mikrobiyotasına etkileri
The effects of in ovo injection of dried whey and enterococcus faecium bacteria to fertile chicken eggs on performance, ileal histomorphology and gut microbiota
- Tez No: 309924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ERSİN ŞAMLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı kuluçkalık yumurtalara Peynir altı suyu tozu (PAST) ve Enterococcus faecium bakterisinin enjeksiyonunun broiler performansı, ileal histomorffolojisi, bağırsak mikrobiyotası ve yenilebilir iç organ ağırlıkları üzerine etkilerini belirlemekti. Çalışmada 2 X 2 faktöriyel deneme deseni kullanılmıştır. Çalışmada Ross 308 kuluçkalık yumurtalarına 4 farklı enjeksiyon yapılmıştır, A) kontrol solüsyonu (Saf Su) B) Saf Su + %4 Peynir altı suyu tozu C) Saf Su + Enterococcus faecium D) Saf Su + %4 Peynir altı suyu tozu ve Enterococcus faecium. Canlı ağırlık, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, ileum histomorfolojisi, bağırsak mikrobiyotasına ait bulgular ve organ ağırlıkları denemenin 14. ve 21. günlerinde kaydedilmiştir. Araştırmanın sonunda, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı bakımından gruplar arasında farklılık oluşmamıştır (P>0,05). Denemenin 14. gününde jejunum ağırlığı D grubunda kontrol grubundan daha yüksek bulunmuş (P0,05). İleumda laktik asit bakteri kolonizasyonu sırasıyla 4.755, 5.271, 4.767 ve 5.758 kob/g olarak bulunmuş ve D grubunda laktik asit bakteri (LAB) kolonizasyonu tüm gruplardan daha yüksek bulunmuştur (P0,05). Denemenin 21.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the effects of in ovo injection of dried whey and Enterococcus faecium bacteria to fertile Ross 308 chicken eggs on performance, ileal histomorphology, ileum microbiota and edible viscera weigths. In this research 2×2 factorial design was used. Fertile Ross 308 eggs were injected with four different solutions, A) control sollution (pure water) B) pure water + %4 dried whey C) pure water + Enterococcus faecium D) pure water + %4 dried whey and Enterococcus faecium. Live weight, feed consumption, feed conversation ratio and ileal histomorphology, ileum microbiota, organ weight was recorded on 14th days and 21th days of trial. At the end of the research, live weight gain, feed consumption, feed conversion ratio were not different among the groups (P>0,05). At the 14th day of trial, jejunum weigth was higher in D group compared to control group, other organ weights were not different (P>0,05). Lactic acid bacteria (LAB) colonization in ileum was 4.755, 5.271, 4.767 and 5.758 cfu/g respectively and LAB colonization was higher in D group compared to other groups (P0,05).