Pediatrik açık kalp cerrahisinde yüksek akım düşük rezistans perfüzyon tekniğinin beyin metabolizması üzerine etkileri
Influence of the high-flow, low-rezistance technique perfusion strategie on cerebral metabolism on pediatric open heart surgery
  1. Tez No: 310229
  2. Yazar: YASİN GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFİZE YALINIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kardiyopulmoner bypass'ın bir sonucu olarak görülen vazokonstrüksiyon, kanama, olası kapiller kaçış sendromu, intraoperatif ödem gibi patofizyolojik olaylardan dolayı birçok kalp cerrahisi merkezinde bypass sırasında uygulanan pompa akımını azaltma yöntemi uygulanmaktadır. Bunun sonucunda dokularda yetersiz oksijen desteği ve metabolik son ürünlerde (laktat) artış olmaktadır.Beyin glukozu depolayamaz. Metabolizmasının devamı için O2 ve glukoza devamlı ihtiyaç duyar. Beyin total kan akımı 45-55 ml/100 gr/dk dır. Bu vücut ağırlığının % 2'sini oluşturmasına rağmen kardiak outputun % 12-15'ini alır. Beyin total O2 tüketimi 49 ml/dk, buda tüm vücut O2 tüketiminin % 20'sindir. Beyin 5,5 mgr/100 gr/dk glukoz kullanır ki, buda total vücut glukoz tüketiminin % 25'idir.Pediatrik açık kalp cerrahide hastalarda yüksek akım düşük rezistans etkileri ile normal akımın etkilerini karşılaştıran çalışma sayısı sınırlıdır. Bu prospektif çalışma ile yüksek akım düşük rezistans tekniğinin normal akıma göre faydalarının araştırılması hedeflenmiştir.Çalışmaya konjenital kalp hastalığı nedeni ile açık kalp ameliyatı uygulanan 40 hasta alındı. Hastalar normal akım uygulananlar (grup I: 2,4 l/m2/BSA) ve yüksek akım düşük rezistans uygulananlar (grup II: 2,8 l/m2/BSA) olarak ikiye ayrıldı. Hastaların anestezi indüksiyonundan sonra, cilt insizyonundan önce (Dönem I), aortik kross klemp' in 20. Dakikası (Dönem II), 40. Dakikası (Dönem III), 60. Dakikası (Dönem IV) ve kardiyopulmoner by pass durdurulduktan 10 dakika sonra (Dönem V) arteryel ve venöz kan örneklerinden glukoz, laktat, kan gazı parametreleri bakıldı. Ayrıca imminolojik parametrelere interlökin 6 (IL-6), interlökin 8 (IL-8), prokalsitonin (PCT) dönem I, dönem V ve operasyondan 24 saat sonra (Dönem VI) bakıldı. Sonuçların grup içerisinde ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığı araştırıldı.
Özet (Çeviri)
As a result of the cardiopulmonary bypass; emerging vasoconstriction, bleeding, the capillary leak syndrome, edema intraoperatif, many center of cardiac surgery reduce pomp flow during bypass. As a result, inadequate oxygen at tissue supply and metabolic increase of the end products (lactate), respectively.The brain can not store glucose and for its continuousness O2 and glucose shall be needed. Total brain blood flow is 45-55 ml/100 g / min. Despite of the fact that it constitutes 2 % of the body weight it creates 12-15 % of cardiac output. Brain O2 consumption is 49 ml / min, this is 20 % consumption of the whole-body. Brain uses glucose by 5,5 mgr / 100 gr / min. and this is 25 % of the total glucose consumption of the body.Pediatric open cardiac surgery in patients between high-flow, low-resistance comparing the effects studies are limited. The aim of this prospective study is to investigate the benefit of the high-flow, low-resistance technique in accordance with normal flow.40 patients, which have been applied open heart surgery due to congenital heart disease, were studied in this prospective study. Patients are divided into two groups.Patient applied normal flow (group 1: 2,4 l/m2/BSA) Patients applied the high-flow, low-resistance (group 2: 2,8 l/m2/BSA). The following parameters have been examined; theese are respectively, after anaesthetic induction, before skin incision (phase I), 20 min. of the aortic cross clamp (phase II), 40 min. (phase III), 60 min. (phase III) and after 10 min. of stopping cardiopulmonary bypass (phase IV) and glucose, lactate, blood gas from the arterial and venous blood samples. Additionally, the following parametres have been examined as well. Theese are respectivelly, immunologic parameters Interleukin 6 (IL-6), Interleukin 8 (IL-8), procalcitonin (PCT) phase I, phase V and after 24 hours of the operation (phase VI). Statistically significant results in the group and between groups was investigated.