55 yaş ve üstü osteoporotik kırıklı olgularda d vitamini düzeyi ile kırık tipi ilişkisi
Correlation between vitamin d level and type of fracture was invastigated for patients with osteoporotic fractures who are 55 years and older
  1. Tez No: 374986
  2. Yazar: VOLKAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda 55 yaş ve üstü osteoporotik kırıklı olgularda vitamin D düzeyi ile kırık tipi arasındaki ilişki araştırılmıştır. Vitamin D yetersizliği ile artan osteoporotik kırık riski arasındaki ilişkiyi vurgulayan birçok literatür bulunmaktadır. Ancak vitamin D yetersizliği ile kırık tipi ilişkilendirilmemiştir. Bu ilişki saptandığı takdirde, ileri tipteki kırıkların önlenmesinde vitamin D tedavisinin yararı vurgulanabilecekti. Böylece ileri tipteki kırıkların yol açacağı mortalite, morbidite ve cerrahi güçlüklerin önlenmesine önemli kazanımlar sağlanabilirdi. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'ne 01.03.2012 ile 01.03.2014 tarihleri arasında başvuran 55 yaş ve üstü osteoporotik kırıklı kadın ve erkek hastalar üzerinde yapıldı. Çalışmamızda temel amaç osteoporotik kırıklı 55 yaş ve üzeri olguların D Vitamini düzeyleri ile kırık tipi ilişkisini araştırmaktı. Bu amaçla 01.03.2012 ile 01.03.2014 tarihleri arasında kliniğimize osteoporotik uzun kemik kırığı nedeniyle başvuran ve D vitamini düzeylerine bakılan 52 hasta değerlendirildi. Araştırmamıza dahil edilme kriterleri 55 yaşın üzerinde olmak, düşük enerjili travmaya maruz kalmak ve osteoporotik uzun kemik kırığı olmaktı. Hastaların kırık tipleri direk grafilerden yararlanılarak AO Müller sınıflama sistemine göre tiplendirildi. D vitamin düzeyleri üç gruba ayrıldı. 20ng/ml altında ise eksik, 20-30ng/ml arasında ise yetersiz ve 30ng/ml üzerinde ise normal kabul edildi. D vitamini ölçümleri gruplanarak kırık tiplerine göre değerlendirilmesinde ki-kare testi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p< 0.05 olarak belirlendi. BULGULAR: Adnan Menderes Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'na osteoporotik uzun kemik kırığı nedeniyle başvuran 52 hastanın 10'u erkek (%20), 42'si kadındı (%80). Her hastada tek bir kemik kırığı mevcut olup yaş ortalaması 73,7 yıl (55 - 87 yaş) idi. 5 hastanın vitamin d düzeyi >30 ng/ml (%9,6), 8 hastanın vitamin d düzeyi 20-30 ng/ml (%15,4) ve 39 hastanın vitamin d düzeyi ise 0,05). Bunun en önemli nedeni hasta sayımızın az olması olabilir. Olgularımızda hiç C tipi kırığın olmaması da kırıkların düşük enerjili travmayla meydana gelmiş olmasına bağlandı. SONUÇ: Olgularımızda kırık tipleri ile D vitamini düzeyleri arasındaki ilişkide p değeri 0,05'den büyüktü. Bu da bize osteoporotik kırıklı hastaların d vitamini düzeyi ile kırık tipleri arasında istatistiksel bir anlamın olmadığını gösterdi. Olgu sayısının kısıtlı olması çalışmamızın zayıf tarafı olarak düşünüldü.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In our study, correlation between vitamin D level and type of fracture was invastigated for patients with osteoporotic fractures who are 55 years and older. There are many literatures that contain correlate between vitamin D deficiency and increased risk of osteoporotic fractures. However, the type of fracture was not associated with vitamin D deficiency. If this correlation performe we could emphasize benefits of vitamin D treatment for prevention of advenced type of fracture. Thus we have achieved significant gains for provide advenced types of fractures will lead mortality, morbidity and surgical difficulties. METERIAL AND METHOD: This study were performed between 03/01/2012 and 01/03/2014 among male and female patients with osteoporotic fractures who are 55 years and older that admitted to that Adnan Menderes University Medical Faculty Hospital of Orthopaedics and Traumatology Clinic. The main purpose of our study was investigate correlation between vitamin D deficiency and fracture type for patients with osteoporotic fracture. For this purpose, osteoporotic fractures of long bones and measured vitamin D levels were evaluated in 52 patients. Criteria for inclusion in our research was over the age of 55, being exposed to low-energy trauma and has become osteoporotic fractures of long bones. Classifications of fracture types were performed from radiographs that were typed according to the AO Müller classification system. Vitamin D levels were divided into three groups. If vitamin D level is below 20 ng/ml deficiency, between 20-30 ng/ml insufficient, above 30 ng/ml normal was considered. Chi-square test was used for Vitamin D measurements grouped according to the type of fracture. The level of statistical significance was determined as p 30 ng/ml (%9,6). In 8 patients, vitamin D level was 20-30 ng/ml (%15,4). In 39 patients, vitamin D level was 0,05). Small number of patients may be most important reason. In our patients, the absence of any C type fractures were associated to fracture that occurred low-energy trauma. CONCLUSION: P-value was more than 0.05 in the correlation between vitamin D levels and types of fractures. This also showed that there was no statistically significant between vitamin D levels and types of fractures in patients with osteoporotic fractures. In our opinion, this study has several limitations that was limited number of cases.