Güneş enerjisi ile absorpsiyonlu soğutma ve eskişehir ili için bir sayısal örnek
Absorption cooling with solar energy and a numerical modelling for eskişehir
  1. Tez No: 310380
  2. Yazar: SELCAN KAYIKÇI ÇOLPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Konvansiyonel enerji kaynaklarının tükenmekte olduğu günümüzde enerji kaynaklarının etkin olarak kullanılması ve doğaya zarar vermeden enerji üretilmesine olanak tanıyan yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasına yönelik çalışmaların hızla artırılması gerekmektedir. Dünyada güneş enerjisinin soğutma amacıyla kullanılmasına olan ilginin özellikle Avrupa ülkelerinde oldukça yaygın olduğu görülmektedir.Tez çalışmasında, soğutma sistemleri ile ilgili temel notasyonların hatırlatılmasından sonra absorpsiyonlu soğutma sisteminin güneş enerjisi ile desteklenerek çalıştırılması analiz edilmiştir. Çalışmada analizi yapılan absorpsiyonlu soğutma sistemini oluşturan elemanlar ile sistemin temel girdisi olan güneş ışınımı değerleri ayrı ayrı incelenmiştir.Güneş enerjisi ile desteklenen bir soğutma sistem tasarım örneği oluşturmak üzere hazırlanmış bu çalışmada Eskişehir ilinde, 1000 m2 kullanım alanı bulunan ve iklimlendirme amaçlı soğutma yükü 120 kW olan bir kafeteryanın güneş enerjili bir absorpsiyonlu soğutma sistemi hesaplamaları incelenmiş ve gerekli olan güneş kolektörü yüzey alanı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
At the present day to run out convantional energy sources and studies of renewable energy sources for the use allow to generate energy without damaging the environment need to be rapidly increased. On the world, interest in the use of solar energy for cooling is common seen especially in the Europe countries.In thesis study, overviewed of the cooling systems and analysed of the absorption cooling systems supported by solar energy. In the study cooling systems components which are analysed and solar radiation values these are system?s base input were examinated one by one.The study which is prepared an example of absorption cooling system supported by solar energy design, was examinated calculations of a café that has 1000 m2 area and cooling capacity 120 kW for air-conditioning in Eskişehir and calculated flat plate solar collector surface area which was need.