Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Meşelik kampüsü radon yoğunluğu ölçümü
Radon concentration measurement at Eskişehir Osmangazi University Meşelik campus
  1. Tez No: 310382
  2. Yazar: MELEKŞAH ALTINSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ALĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kapalı ortamlarda radon konsantrasyonunun yüksek olması sağlık açısından risk oluşturmaktadır. Bu çalışmada Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Meşelik kampüsü içerisinde bulunan Fen-Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Eğitim Fakültesi ve Merkez Kütüphane binalarına toplam 391 tane LR-115 katıhal nükleer iz dedektörleri yerleştirilerek radon yoğunlukları ölçülmüştür. Dedektör filmleri binaların her katında üçer odaya yerleştirilmiştir. LR-115 filmleri dört dönem boyunca (kış, ilkbahar, yaz, sonbahar) üçer ay süreyle bekletildikten sonra toplanarak Meşelik Yerleşkesi'nde bulunan Nükleer Fizik Laboratuarı'nda analiz edilmiştir.Yıllık ortalama radon konsantrasyonu, mevsimsel radon konsantrasyonu değişimi, yüksekliğin radon konsantrasyonuna etkisi incelenmiştir. Meşelik Yerleşkesi için ortalama yıllık radon konsantrasyonu 101.51 Bq/m3 olarak bulunmuştur. Radon yoğunluklarının mevsime göre değişiklik gösterdiği tespit edilmiştir. Sonbahar dönemi ortalama radon konsantrasyonu, diğer mevsim değerlerine göre en yüksek değer olarak ölçülmüştür. Çıkan sonuçlar ulusal ve uluslararası standartlarla karşılaştırılmıştır. Radon gazı konsantrasyonunun yüksek çıkması durumunda alınması gereken önlemler hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
High indoor radon concentrations pose a health risk. In this study we measured radon concentrations in Eskişehir Osmangazi University Meşelik Campus, which includes the buildings of Faculty of Arts and Sciences, Faculty of Engineerings, Faculty of Economics and Administrative Sciences, Faculty of Education, and the Central Library. A total of 391 solid state nuclear track detectors (LR-115) were placed in 122 different ofices, choosing three rooms on each floor in the same building. The LR-115 films were kept for three months for each season (winter, spring, summer, autumn), and then were collected and analyzed at the Nuclear Physics Laboratory in Meşelik Campus.We have studied the annual average radon concentration, the seasonal variation of radon concentrations, and the effect of elevation on radon concentrations. The average annual radon concentration of the Meşelik Campus was found 101.51 Bq/m3. The radon concentrations were observed to vary seasonally. The average radon concentration of the autumn period was measured to be the highest of all. The results were compared with the national and international standards. The results were compared with the national and international standards. In the case of high radon concentrations, necessary precautions to be taken were discussed.