İlköğretim öğrencilerinin sosyalleşmeleri ve iletişim becerilerini geliştirmelerinde Türk halk oyunlarının rolü
An investigation on the role of Turkish folk dances on elemantary school students? getting socialized and developing their communication skills
  1. Tez No: 310931
  2. Yazar: YUNUS YILAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Araştırmanın amacı Bu çalışmanın amacı Türk halk oyunları oynayan öğrencilerin, ülkemizin kültürel zenginliğini halk oyunları üzerinden ne ölçüde tanıdıklarını araştırmak; farklı sosyal gruplara katılım, akranları ve yetişkinlerle olan iletişim kurma sürecinde ne tür iletişim becerileri kazandıklarını ortaya koymaktır.Halk oyunlarımız sosyal yanı ağır basan bir faaliyet olarak göze çarpmaktadır. Halk oyunu oynayan çocuk ve gençler, sadece basit bir folklorik olayı yerine getirmekten öte, bilakis halk oyunları üzerinden ve ortamında yeni iletişim becerileri kazanarak farklı bir sosyalleşme süreci yaşamaktadırlar. Bu sosyalleşme süreciyle halk oyunu oynayan çocuk ve gençlerde çeşitli değişimler yaşanmakta, estetik değer ve anlayışlarında sürekli bir gelişme gözlenmektedir. Sosyal açıdan gözlenen bu değişim ve gelişmenin başka sosyal çalışmalara da yansıdığı ileri sürülebilir. Kolektif biçimde oynamanın avantajı ile kişiye çevresiyle kaynaşmayı, beraber hareket etmeyi, paylaşmayı ve kendini ifade etmeyi öğreten halk oyunları, güçlü bir sosyalleşme aracıdır.Çocuk ve gençlerin halk oyunları aracılığıyla sosyalleşmeleri, eskisine göre daha güçlü iletişim becerileri geliştirmeleri konusunun araştırılmasıyla elde edilecek bulgu ve sonuçlar, bu alandaki diğer araştırma ve çalışmalara, politika belirleme ve geliştirmeye katkıda bulunabilir.Araştırmada; anket, görüşme ve gözlem teknikleri kullanılmıştır. 100 ilköğretim öğrencisine anket uygulanarak veriler elde edilmiş ve yorumlanmıştır. Sınıf öğretmenlerinin gözlem ve görüşleri alınmıştır. Ayrıca Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Başkanı ile görüşülmüştür. Kendisine sorular sorularak düşünceleri alınmıştır. Bunların yanı sıra, çalışmamda kendi gözlemlerim ve deneyimlerim de belirtilmiştir. Anket, görüşme ve gözlem teknikleri kullanılarak bulgular elde edilmiş ve yorumlanmıştır.Anahtar Sözcükler1.Sosyalleşme2.İletişim becerileri3.Halk Oyunları4.Folklor5.Çocuklar
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the students perform folk dances to what extent they perceive the richness of our country?s culture in terms of folk dances. In addition to this, to propound their participation in different social groups and acquisition of communication skills during the process of communicating with peers and adults.Folk dances are known as socially substantial activities. Youngsters and children perform folk dances don?t fulfill only a simple folkloric event, but also experience different socializing process via gaining new communication skills on the environment of folk dancing.It has been observed that within the process of socializing these children and youngsters perform folk dances have been through some changes and developments on their aesthetic values and understandings. Can be asserted that the social observations made on these changes and developments reflect on some other social activities. Through the advantage of dancing as a collective, folk dances are strong mean of socializing which teaches to one to coalesce with his environment, to act as a group, to share and self expression.Indications and the results of this study might contribute to the other studies and investigations in this area, and also policy making and developing.In this study technics of public surveying, interviewing and observing have been used. Data have been acquired and construed by conducting questionnaire to 100 elementary school students. Opinions and observations of class teachers have been received. Also, the President of Turkish Folk Dances Federation has been interviewed. He has been asked questions and received opinions. Besides, my own observations and experiences are mentioned in this study. The technic of public surveying, interviewing and observing have been used and data acquired.Key words1.Socialization2.Communication Skills3.Folklore4.Folk Dances5.Children