İş tatmini ve örgütsel bağlılık ilişkisi: Bir kamu bankasının bankacılık operasyonları merkezinde bir araştırma
The relationship between job satisfaction and organizational commitment: A research in the center of banking operations of a public bank
  1. Tez No: 310930
  2. Yazar: YASEMİN KAVLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TENGİZ ÜÇOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, işgörenlerin iş tatmini ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde iş tatmini kavramı ve iş tatmini ile motivasyon, performans, verimlilik, etkinlik ve iş stresi arasındaki ilişki incelenmiştir. İkinci bölümde örgütsel bağlılık kavramına yer verilerek örgütsel bağlılığı etkileyen faktörler ele alınmıştır. Araştırma teorik bir çerçeve ile sunulduktan sonra üçüncü bölümde konuyu desteklemek amacıyla ampirik bir araştırma yapılmıştır.Bu araştırmada elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, SPPS 15.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre, banka çalışanlarının iş tatminleri ile örgütsel bağlılıkları arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki vardır.Anahtar Sözcükler1.Örgüt2.Motivasyon3.İş tatmini3.Örgütsel Bağlılık4.Bankacılık
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relations between employess? job satisfaction and organizational commitments. This study contains three parts. First part examine the term of job satisfaction and relations of job satisfaction about motivation, performance, productivity, effectiveness and job stress. Second part of the research examine the term of organizational commitment and added the factors which effect organizational commitment. Third part of the research after explained this research with teoric, an ampirical research was made for supported the subject.In the assessment of data that were obtained from this research, SPSS 15.0 package programme were used. The result of the survey, there is significant and positive relationship between banking workers? job satisfaction and organizational commitment.Key Words1.Organization2.Motivation3.Job Satisfaction4.Organizational Commitment5.Banking