Camihöyük Alişar III Seramiği
Camihöyük Alişar III Pottery
- Tez No: 310944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. S. YÜCEL ŞENYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu tezde; 2009-2010 yıllarında Nevşehir Müzesi başkanlığında ve G.Ü Arkeoloji Bölümü'nden Prof.Dr. S.Yücel Şenyurt'un bilimsel sorumluluğunda sürdürülmüş Camihöyük kurtarma kazısında ele geçen Alişar III seramikleri teknik ve arkeolojik açıdan incelenmiştir. Bu inceleme Camihöyük Alişar III seramiğinin genel karakterinin ortaya konmasını ve elde sonuçlar çerçevesinde Alişar III seramik geleneği içersinde ki yerinin belirlenmesini amaçlamıştır.Tez içerisinde ilk olarak Camihöyük; sonra Alişar III seramik geleneğinin genel karakteri ve yayılım alanı ile ilgili bilgiler verilmiştir. En son olarak da bu iki ana konunun birleşimi ile Camihöyük Alişar III seramiği ile ilgili bilgiler verilmiş ve değerlendirmeler yapılmıştır.Bu bağlamda; Tez içerisinde Camihöyük Alişar III seramiği, Alişar III seramik geleneği ve yayılım alanındaki önemli merkezler ile ilgili de bilgilere yer verilmiştir.Tez çalışma sürecinde ilk olarak söz konusu seramik parçalarının teknik analizine yönelik çizimleri, hamur ve yüzey işlemleri ile ilgili bilgiler elde edilmiştir. Sonrasında ise kütüphane çalışmaları ile elde edilen bilgiler ile karşılaştırmalı olarak harmanlanmıştır.Bunun sonucunda; Camihöyük Alişar III seramiğinde dış yüzey astar renklerine göre dört ana grup belirlenmiş ve hamur renklerine görede alt gruplara ayrılmıştır. Baskın karakteri el yapımı, yoğun bitkisel katkılı, astarlı, mat perdahlı ve boyalı seramikler oluşturmaktadır. Çoğunlukla düşük ve orta derecede fırınlanmış seramikler görülmektedir.Camihöyük'de ele geçen parçaların Alişar III seramik geleneği içerisindeki yeri ise seramik geleneğinin genel karakteri ile paralellik gösteren, çekirdek bölge içerisinde, yerel üretim yapan küçük bir yerleşim yeri olarak saptanmıştır.Anahtar Sözcükler1. Camihöyük2. Alişar III3. Yayılım4. İnceleme5. Paralel?
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Alişar III ceramics, which have been discovered during the salvage excavation implemented under the supervision of Nevşehir Museum and Doç. Dr. S. Yücel Şenyurt from Gazi University, Deparment of Archeology in the years of 2009 and 2010, were investigated technologically and archeologically. This investigation is aimed to reveal out the general features of Camihöyük Alişar III ceramics and to determine its position within the framework of the attained results among the Alişar III ceramic traditionIn this thesis study, first literature review is issued about Camihöyük ceramics. Then information about general characteristics and dissemination area of the Alişar III ceramic tradition is also presented. Finally information about integraiton of these two main subjects and Camihöyük Alişar III ceramics is given and elaborations are made about them.In this context, within the thesis study information is also presented about the important hubs in the spread area regarding Camihöyük Alişar III ceramics, Alişar III ceramics and Alişar III ceramic tradition.During the thesis study, firstly information about the drawings regarding the technical analysis of the ceramic fragments, paste and surface processes was obtained. Then this information was collated with the information gathered through literature survey.As a result of these, four main groups were determined in Camihöyük Alişar III ceramics in depending on surface slip colours and they were subgrouped according to paste colours. The dominant characteristics is composed of hand made, intense plant temper, sliped, matte burnished and coloured cermamics. Mainly, ceramics that are fired at low and moderate temperatures were observed.The stand of fragments found in Camihöyük in Alişar III tradition is detected as a product of a small settlement, which has indicated parallel features with the general characteristics of ceramic tradition, in the core area.Key Words1. Camihöyük2. Alişar III3. Spread4. Analysis5. Parallel