19 Mayıs Üniversitesi Samsun Meslek Yüksek Okulu Mimari Dekoratif Sanatlar Programı cam işleme teknikleri dersinin incelenmesi
Samsun 19 May University High School of Decorative Arts in Architectural Glass Processing Techniques course Examination Program
  1. Tez No: 310955
  2. Yazar: AKİF BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, 19 Mayıs Üniversitesi Samsun Meslek Yüksek Okulu Mimari Dekoratif Sanatlar programı cam işleme teknikleri dersinin incelenmesi ve burada okuyan öğrencilerin dersten beklentileri ve aldıkları eğitim sonunda bu ders hakkındaki düşüncelerinin belirlenmesidir.Bu amaç doğrultusunda belirtilen 19 Mayıs Üniversitesi Samsun Meslek Yüksek Okulu Mimari Dekoratif Sanatlar programı öğrencilerinden 30 kişi araştırmanın kapsamına alınmıştır. Görüşmede kullanılan anketler araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Elde edilen verilerin frekans ve yüzde analizleri yapılmıştır.Araştırmadan elde edilen veriler değerlendirildiğinde, Cam İşleme Teknikleri dersinin öğrenciler tarafından çok sevildiği görülmektedir. Program da yer alan derslerin tamamı öğrenciler tarafından ilgiyle karşılanmaktadır. Derslerde öğrenilen ürünlerle, piyasada bulunan ürünler arasında kısmen de olsa benzerlikler olduğu ve piyasada ki teknolojik yeniliklerin derslere yansıtıldığı tespit edilmiştir. Derslerde oluşturulan ürünlerin okul dışında ilgi gördüğü görülmüştür. Araç-gereçler teknolojik açıdan yetersizdir. Alınan eğitim iş hayatına kısmen uygundur. Derslerde yazılı kaynaklar olarak en fazla dergiler, broşürler ve mecmualar kullanılmaktadır. Cam işleme eğitiminde öğrencilerin yaratıcılıklarını kullanmaları çoğunlukla mümkün olmaktadır. Bu programda eğitim veren öğretim elemanlarının davranışları dersi çoğunlukla sevdirecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The overall objective of this study, Samsun 19 May University High School of Decorative Arts in architectural glass processing techniques of program review and course expectations and the education they receive here at the end of the course students to determine their thoughts about this courseFor this purpose the Samsun 19 May University High School of Decorative Arts in Architecture program, students study 30 people were included. Prepared by the researcher used the interview questionnaire. Frequency and percentage of the data obtained were analyzed.The obtained data were evaluated, Glass Processing Techniques course are much loved by the students. All of the courses in the program also met with interest by students. Lessons learned from the products available on the market and similarities between the products on the market at least partially reflected by the technological innovations have been identified classes. Products of students outside the school was deemed of interest. Materials and equipments technologically inadequate. Partially received suitable training in business. Lessons to be the most written sources, magazines, brochures and magazines are used. It is mostly possible education students use their creativity in glass processing. This behavior of faculty members who participated in these programs often endear the nature lesson.