İlköğretim 7. sınıf çember ve daire alt öğrenme alanında aktif öğrenmenin öğrencilerin başarıları, tutumları ve kalıcılık düzeylerine etkisi
The effect of active learning on students'successes, attitudes and permanence levels in circle sub-learning field at primary second grade
- Tez No: 310964
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SIRRI AYDINTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim 7.sınıf öğrencilerinin matematik dersi başarıları, tutumları ve kalıcılık düzeyleri üzerinde aktif öğrenme yaklaşımının etkisi incelenmiştir.Araştırmanın örneklemini, 2009-2010 öğretim yılında Çankırı il merkezindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı iki farklı ilköğretim okulunda öğrenim gören 51 (elli bir) 7.sınıf öğrencisi oluşturmuştur.Araştırmada kontrollü öntest-sontest deney deseni kullanılmıştır. Çalışma 5 hafta süresince devam etmiş olup deney grubuna aktif öğrenme yöntemi ile, kontrol grubuna ise geleneksel öğretim yöntemi ile ders yapılmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak; başarı testi ve tutum anketi kullanılmıştır. Hipotezlerin değerlendirilmesi için t-testi kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda, deney grubu ile kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarıları ve bilgilerinin kalıcılık düzeyleri arasında deney grubu lehine anlamlı bir farkın ortaya çıktığı görülmüştür. Öğrencilerin derse ilişkin tutumlarında ise anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.Araştırma sonucunda, çember ve daire konusunun aktif öğrenme yöntemi ile öğretiminin, öğrenci başarısını ve bilgilerinin kalıcılık düzeyini olumlu yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of active learning approach on primary second degree students? mathematıcs successes, attıtudes and permanence levels is investigated.The sample of this study consists of 51 students, who are in seventh grade at two different school depend on Ministry of Education in Çankırı city centre in 2009-2010 academic year.The research was designed with pre-test and post-test on the control group. The study was carried out five weeks and the control group studied with conventional methods and the experimental group studied with the active learning method.An achievment test and an attitude survey have been used in this study for data gathering and t-test has been used to evaluate the hypothesis. It has been by the statistical analysis observed, that there is a significant difference between the control and experimental group according to results of the achievment post test and permanence test. The experimental group was more successful than the control group. There wasn?t a significant difference between the control and experimental group according to results of the attitude survey.As a conclusion, teaching the subject ?circle? through educational method of active learning influence the successes and permanence levels of the students fort he good.