Harmanlanmış öğrenme ortamının meslek yüksekokulu öğrencilerinin derse katılımlarına ve akademik başarılarına etkisi
The effect of blended learning environment on 2-year vocational school students' engagement and academic achievement
  1. Tez No: 310985
  2. Yazar: MESUT TÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmada harmanlanmış öğrenme ortamının meslek yüksekokulu öğrencilerinin derse katılımlarına ve akademik başarılarına etkisi incelenmiştir. Bu incelemede, ön test - son test kontrol gruplu yarıdeneysel desen, derse katılımın akademik başarı üzerine etkisini incelerken de ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır.Uygulama meslek yüksekokullarının 2011-2012 öğretim yılı güz döneminde okutulan ?İnternet Programcılığı I? dersinde gerçekleşmiştir. Araştırmanın deney grubunu Çankırı Karatekin Üniversitesi Çankırı Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı Bölümü 2. sınıfından 51 öğrenci oluşturmuştur. Kontrol grubunu ise Amasya Üniversitesi Amasya Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı Bölümü 2. sınıfından 38 ve Amasya Üniversitesi Merzifon Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı Bölümü 2. sınıfından 26 öğrenci olmak üzere toplam 64 öğrenci oluşturmuştur.Deney grubu öğrencileri açık kaynak kodlu bir öğretim yönetim sisteminin yer aldığı harmanlanmış öğrenme ortamında, kontrol grubu öğrencileri ise yüz yüze öğrenme ortamlarında yedi hafta eğitim görmüşlerdir. Grupların benzerliğini incelemek için deneysel işlem süreci başlangıcında ön test akademik başarı, motivasyon, teknolojik beceri ve derse karşı tutum ölçekleri uygulanmış ve gruplar arasında anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Başlangıçta benzer olan gruplara deneysel işlem süreci sonrasında derse katılım ve son test akademik başarı testleri uygulanmıştır. Uygulanan t-testi analizleri sonucunda harmanlanmış öğrenme ortamında eğitim gören öğrencilerin derse katılımlarının daha yüksek olduğu ve akademik olarak daha başarılı oldukları ortaya çıkmıştır. Bu sonuç harmanlanmış eğitim alan öğrencilerin yüz yüze eğitim alan öğrencilere göre daha başarılı olduğunu göstermiştir. Harmanlanmış öğrenme ortamındaki derse katılımın akademik başarıya etkisini incelemek için uygulanan regresyon analizi sonuçlarına göre ise aktif ve iş birlikli öğrenme, öğrenci ? öğretim elemanı etkileşimi ve akademik zorlanma boyutlarındaki derse katılım değişkenleri, öğrencilerin son test akademik başarı puanları ile anlamlı bir ilişki vermemektedir. Bu çalışma harmanlanmış öğrenme ortamlarının meslek yüksekokulu öğrencilerinin derse katılımlarına ve başarılarına olumlu katkı yaptığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of blended learning environments on 2-year vocational school students? engagement and academic achievement. A quasi experimental design including pretest-posttest with control group was used in the analysis of engagement and academic achievement. A correlational analysis model was utilized to determine the effect of student engagement on academic achievement.This study was done on ?Internet Programming I? course, which takes part in 2-year Vocational Schools? 2011-2012 curriculum. The experimental group was consisted of 51 sophomore students attending Çankırı Karatekin University 2-year Vocational School of Çankırı Departmant of Computer Programming. The control group of 64 students, consisted of 38 sophomore students attending Amasya University 2-year Vocational School of Amasya Departmant of Computer Programming and 26 sophomore students attending Amasya University 2-year Vocational School of Merzifon Departmant of Computer Programming.The experimental group studied in the blended learning environment which was designed with using an open source online course management system and the control group studied in the face to face learning environment for seven weeks. At the beginning of the study, pretest, motivation, technological skills and attitude towards the course scales were implemented for testing the equivalence of groups. No statistically meaningful differences between two groups were detected for the measured variables at the beginnging of the study. After the treatment, student engagement and the academic achievements of the groups were compared using t-tests. The result showed that there is a meaningful statistical difference between experimental and control groups for the student?s engagement and academic achievement favoring the blended learning environment. Students in the blended learning environment had higher engagement and academic achievement scores than students? in the face-to-face learning environment. The results of the regression analysis which were used to investigate the relationship between student engagement and academic achievement in the blended learning environment showed no meaningful correlation. The study provides evidence that blended learning environments contributes student engagement and achievement in 2-year vocational schools.