Yaratıcı drama yönteminin üniversite öğrencilerinin akademik başarılarına ve Fransızca konuşmaya yönelik tutumlarına etkisi
Impact of creative drama method on the academic achievement of university students and on their attitude towards French speaking
- Tez No: 311013
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURTEN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Education and Training, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransızca Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ülkemizde öğrenciler yıllarca yabancı dil eğitimi aldıkları halde çeşitli nedenlerden dolayı öğrendiklerini günlük yaşama taşıyamamaktadırlar. Öğretim tekniklerinin yetersiz oluşu, ezbercilik ve yeterli çalışmama bunlardan bazılarıdır. Bu araştırmanın amacı, yaratıcı drama yönteminin üniversite Fransızca hazırlık sınıflarında okuyan öğretmen adaylarının Fransızca akademik başarılarına ve Fransızca konuşmaya yönelik tutumlarına etkisini araştırmaktır.Araştırma ile ilgili uygulama, Ankara'da bir devlet üniversitesinde, Fransızca hazırlık sınıfı öğrencileri ile üç hafta boyunca gerçekleştirilmiştir. Uygun örnekleme tekniğiyle oluşturulan örneklem gruplarından biri (N= 15) kontrol grubu, diğeri (N= 16) ise deney grubu olarak atanmıştır. Nicel bir çalışma olan bu araştırmada, öğrencilerin Fransızca başarılarını tespit etmek için zayıf deneysel desenlerden sontest kontrol gruplu deneysel desen ve öğrencilerin Fransızca konuşmaya yönelik tutumlarını tespit etmek için de yarı deneysel desenlerden öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır.Araştırmanın verileri, başarı testi, tutum ölçeği ve deney grubuna ders sonunda yazdırılan günlüklerden elde edilmiştir. Öğrencilere, başarı testi ders sonlarında, tutum ölçeği ise uygulama öncesinde ve sonrasında uygulanmıştır. Toplanan nicel verilerin analizinde ortalamalar arasındaki farkları saptamak için parametrik analiz türlerinden t-Testi ve ANCOVA testi uygulanmıştır.Bulgular, deney grubu öğretmen adaylarının Fransızca başarılarında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olduğunu, öğrencilerin Fransızca konuşmaya yönelik tutumlarında ise anlamlı bir farkın olmadığını göstermektedir. Deney grubu öğretmen adaylarının günlüklerine dair bulgular, yapılan sınıf içi öğretim uygulamalarının yararlı ve etkili olduğuna işaret etmektedir.Bu bulgular ışığında, yaratıcı drama yönteminin öğrencilerin Fransızca öğrenme başarılarına olumlu yönde etkisi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Although they receive years of foreign language training, students in our country cannot carry their knowledge into daily life due to various reasons. Some of the reasons for this are the insufficiency of teaching methods, rote learning and lack of adequate study. The objective of this research is to determine the impact of creative drama method on university French preparatory class students? academic achievement and on their attitutude towards French speaking.The implementation of this research was conducted in a state university in Ankara for three weeks with French preparatory class students. The sample groups were assigned as the control group (N= 15) and the experimental group (N= 16) by convenience sampling method. In this research, which is a quantitative study, posttest control group weak experimental design method was used to determine students? French class achievements, and pre and posttest control group quasi-experimental design method was used to determine their attitude towards French speaking.The data for the research was obtained from the achievement test, attitude scale and journals kept by the experiment group after each class. The achievement test was applied to students after classes and the attitude scale was applied before and after implementation. In order to identify the differences between the averages in the analysis of the quantitative data collected; the t-Test and the ANCOVA Test among parametric analysis were applied.The findings of the research show that there has been a statistical meaningful difference in the French achievement of teacher candidates of the experimental group whereas there is not a meaningful difference between the attitudes of students towards French speaking. The findings pertaining to the journals of the teacher candidates in the experiment group indicate that the in-class education practices have been beneficial and effective.In the light of these findings, it may be assumed that creative drama has a positive effect on the French learning achievement of students.