Bilgisayar sektöründe markanın tüketici satın alma davranışı üzerindeki etkisi: Ankara ilinde alan araştırması
The brand effect on consumer buying behavior in the computer industry
- Tez No: 311078
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde teknolojideki hızlı gelişmeler her sektörü olduğu gibi bilgisayar sektörünü de etkilemektedir. Bilgisayar sektöründeki firmalar bu hızlı değişimi yakından takip etmek için tüketici isteklerini ve ihtiyaçlarını yakından takip etmelidirler.Bilgisayar firmaları sürekli gelişim içinde olmalarının yanında markalarını tüketicilere duyurma çabası içinde olmalıdırlar. Çünkü marka, tüketici satın alma davranışlarında önemli bir etken olmaktadır.Bu çalışmada, bilgisayar sektöründe markanın tüketici satın alma davranışlarında üzerinde etkili olup olmadığı araştırılmıştır.Çalışmada bilgisayar sektörü ve marka kavramı, tüketici satın alma davranışı konuları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Buna göre Ankara ilinde rasgele seçilen tüketiciler ile bir anket araştırması uygulanmış ve elde edilen veriler uygun istatistiki programlar kullanılarak çözümlenmiş ve yorumlanmıştır.Çalışma sonucunda bilgisayar sektöründe marka dışındaki faktörlerin de tüketici satın alma davranışları üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Bilgisayar sektörünü marka dışında fiyat, kalite ve teknik özellikler gibi faktörlerin etkilediği ortaya konulmuştur. Bundan dolayı tüketici istekleri ve ihtiyaçları göz önüne alınarak bilgisayar sektöründe markanın satın almada ilk etken olabilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, computer industry is also affected by rapid advences in tecnology like every sector. Firms in computer industry should follow consumers? demands and needs closely to follow this rapid change closely.In addition to being in the continious development of computer firms should be in effort to announce their brands to consumers. Because, the brand is an important factor in consumer buying behavior.In this study,on the basis of view of the brand is to be effective in consumer buying behavior. The effect of the brand on the buying in computer industry has been investigated. After scanning the literature thoroughly,the relevant concepts have been given.In research, computer industry,the concept of brand and consumer buying behavior issues have been discussed in detail. Then, the survey questions have been prepared and applied to consumers in Ankara. The survey results have been tested and interpreted by using appropriate statistical programs.As a result of study,factors other than the brand also is to be effective on consumer buying behavior have been found. Therefore, suggestions were made to be the deciding factor of the brand of computer firms in buying by considering demands and needs of the consumer.