İstanbul ili Pendik ilçesi Ertuğrulgazi İlköğretim Okulu öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları ve besin tüketim durumları
Nutrition habits and food consumption status of the students at Ertuğrulgazi Primary School in the central town of Pendik, Istanbul
- Tez No: 311083
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FULYA SARPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Nutrition and Dietetics, Home Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma İstanbul ili Pendik ilçesi Ertuğrulgazi İlköğretim Okulu 6., 7. ve 8. sınıflara devam eden öğrencilerin beslenme alışkanlıkları ve besin tüketim durumlarını saptamak amacıyla 2009-2010 eğitim öğretim yılında yürütülmüştür. 125 erkek, 127 kız gönüllü öğrenci çalışma grubuna alınmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan anket ile öğrencilerin kişisel bilgileri, beslenme alışkanlıkları ve besin tüketim durumları ile ilgili bilgiler toplanmıştır. Ayrıca öğrencilerin antropometrik ölçümleri araştırmacı tarafından alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 15.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Besin bileşimlerinin değerlendirilmesinde BeBis (Beslenme Bilgi Sistemi) programı öğrenci versiyonu kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmeleri arasında; bağımsız gruplarda ki-kare(?²) testi, sayı ve frekans(yüzde) dağılımları alınmıştır. Öğrencilerin antropometrik ölçümleri, enerji ve besin öğelerinin değerlendirilmesinde; aritmetik ortalama( ), standart sapma(S), alt ve üst değerler hesaplanmıştır.Araştırma sonucunda; enerji ve besin öğesi alımının değerlendirilmesinde cinsiyet ve yaşa göre günlük alımı önerilen DRI değerleri kullanılmıştır. Öğrencilerin %63.5'inin 11-12 yaş grubunda, %19.4'ünün 15 ve üstü yaş gurubunda ve %17.1'inin 13-14 yaş grubunda olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin boy uzunluklarına bakıldığında kızların 151.19±8.01 cm, erkeklerin ise 153.56±9.35 cm olduğu, vücut ağırlığı kızların 46.42±10.55 kg, erkeklerin ise 47.26±11.23 kg olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The current study was carried out in the academic year of 2009-2010 in order to determine the nutrition habits and food consumption status of the students attending to 6th, 7th and 8th grades of Ertuğrulgazi Primary School in the central town of Pendik, Istanbul. A total 252 students, 125 boys and 127 girls, volunteered in the study. Trough the questionnaire prepared by the researcher, personal data and information about their nutritional habits and food consumptions were collected. In addition, anthropometric measurements of the students were taken by the researcher. In the analysis of the data, SPSS 15.0 statistical package program was used. In the evaluation of nutrient compositions, the student version of BeBis (Nutrition Information System) program was used. The chi-square (?²) test and numerical and frequency (percentage) dispersions were taken for the independent groups between the statistical evaluation of the data. In the anthropometric measurements and evaluation of energy and food components, arithmetic mean ( ), standard deviation (S), low and high values were calculated.At the end of the research, Daily Recommended Intake (DRI) values that are recommended depending on gender and age as daily basis in the evaluation of energy and nutrient component were used. It was found that 63.5% of the students were in the age group of 11-12, 19.4% of them were in the age group of 15 and over and 17.1% were in the age group of 13-14. As for the height of the students, it was found that girls were 151.19±8.01 cm, while boys were 153.56±9.35 cm, and in terms of weight, girls were 46.42±10.55 kg and boys were 47.26±11.23 kg.