İmplant-doğal diş destekli sabit protetik restorasyonlarda oklüzal kuvvetlerin oluşturduğu stres seviyelerinin kuvvet analizi yöntemiyle incelenmesi
Evaluation of the stress levels created by occlusal forces on tooth-implant supported fixed partial dentures with stress analysis method.
- Tez No: 311281
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİMEL AYYILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Sabit bölümlü protezlerin yapımında sadece implant desteği veya sadece doğal diş desteğinin tercih edilmesi, mümkün olduğunca ilk seçenek olarak düşünülmelidir. Ancak implant yerleşimi için şartların her zaman uygun olmadığı durumlarda, protez stabilitesinin yetersiz olacağı ve anatomik sınırlamaların ya da destekler arası mesafenin uzun olduğu durumlarda implantların doğal dişlere bağlanması düşünülebilir. Diş-implant destekli protetik restorasyonlar, mevcut yapıların korunması açısından daha özenli bir yaklaşım gerektirir. İdeal yerleşim şeklinin saptanması, oklüzal kuvvetlerin implant-kemik ara yüzeyinde aşırı gerilime yol açmadan kemik boyunca homojen bir şekilde dağıtılması bakımından büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle çevre dokuların ve restorasyonların fonksiyonel kuvvetler altındaki mekanik davranışlarını incelemek için diş hekimliğinde stres analizlerinden yararlanılmaktadır. Yapılan araştırmada, ağızda mevcut olan doğal diş dayanaklarının arasında yapılması düşünülen sabit bölümlü protezin gövde uzunluğu ideal şartlardan fazla ise, ara dayanak olarak bir implant yerleştirilmesi sonucunda ya da iki implant dayanağı arasında bir doğal dişin ara dayanak olarak kullanılmasının gerektiği durumlarda, çiğneme kuvvetleri altında meydana gelen stres oluşumlarının çene kemiği ve protez üzerinde oluşturacağı gerilimler, sonlu elemanlar analiz yöntemiyle ölçülerek değerlendirilmiştir.Elde edilen bulgular doğrultusunda hiçbir çalışma modelinde kortikal kemikte oluşan streslere karşı maksimum dayanma sınırları aşılmamış ancak çalışma modellerindeki implant dayanaklarında bu sınırlar zorlanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına dayanarak, bu tür dizayna sahip diş-implant bağlantılı protezlerin sadece implant destekli restorasyonlara alternatif olarak kullanılabileceği düşünülmektedir. Ancak bilgisayar simülasyonunda yapılan çalışmanın sonuçlarını desteklemek için uzun süreli in vivo takip çalışmalarının yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
While designing fixed partial dentures, only natural tooth or only implant supportted restorations should be the primary choice where possible. Although when the general conditions are inappropriate for implant placement, the denture stability is insufficient or in the presence of anatomic limitations and wide edentulous span, implant-tooth supported restorations may be an alternative option.Tooth-implant supported restorations requires an attentive approach for the preservation of existing structures. Ideal determination of the implant placement carries an emphasis about distrubution of occlusal forces homogenously along the bone without causing excessive stress in the bone-implant interface. In this case, stress analysis methods are used in dentistry in order to evaluate the mechanical behaviours of surrounding tissues and restorations under functional forces. In this study, if the span length of the fixed restoration which is planned to fabricate between the residual natural teeth is longer than ideal conditions, or there is a natural tooth between two implant supports that can be taken as an additional support, stress formations occuring under masticatory forces on the jaw bone and prosthetic restorations were calculated and evaluated with finite element analysis.According to the results of this study, none of the models has exceeded the bearing limitations against the stresses occured in cortical bone, but almost edged in implant fixtures in the working models. It was concluded that tooth-implant supported restorations can be an alternative choice to only-implant-supported restorations, but long term in-vivo studies are necessary in order to support the results that have been obtained from the computer simulation program.