Gebelerin cinsel fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of sexual function of the pregnant women
- Tez No: 311334
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NALAN GÖRDELES BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
KISA ÖZETBu araştırma gebelerin cinsel fonksiyonlarını değerlendirmek amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Yozgat Bozok Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Kadın Doğum Polikliniklerine 1 Ekim 2010- 31 Mart 2011 tarihleri arasında başvuran 306 gebe örnekleme alınmıştır.Veriler Kişisel Bilgi Formu ve Kadın Cinsel Fonksiyonlar Ölçeği (KCFÖ) ile toplanmış, istatistiksel analizinde Kruskall-Wallis Varyans Analizi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.Gebelerin yaş ortalamasının 25.6±5.4, evlilik yaşı ortalamasının 19.6±3.5 ve evlilik süresinin 5.93±5.4 yıl olduğu belirlenmiştir. Gebelerin cinsel fonksiyonlarına ilişkin KCFÖ puan ortancaları ve ortalamalarının (18.6±8.1, 21.1) cinsel fonksiyonların sağlıklı sayılabilmesi için gereken puan sınırının (?22.7) altında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis research was descriptively conducted in order to evaluate sexual function of the pregnant women. 306 pregnant women who came to Women Birth Policlinics of Bozok Women Birth and Child Diseases Hospital between the 1st October 2010 and 31st March 2011 were included in the study sample. The data were gathered using Personal Information Form and Female Sexual Function Index (FSFI) and Kruskall-Wallis Variance Analysis and Mann-Whitney U test were used for the statistical analysis.It was found out that mean age of the pregnant women was 25.6±5.4, mean marriage age was 19.6±3.5 and their marriage length was 5.93±5.4 years. It was noted that median and mean scores of Female Sexual Function Scale (FSFS) of the pregnant women (18.6±8.1, 21.1) was below the limit (?22.7) that is considered as healthy.