Hiperemezis gravidarumu olan gebelerde akupunktur noktasına uygulanan basının (akupres) bulantı kusma ve öğürmeye etkisi
The effect of impression to p6 point on nausea and vomiting in pregnants with hyperemesis gravidarum
- Tez No: 311441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRÜVVET BAŞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZETDeneysel olarak yapılan bu araştırmanın amacı hiperemezis gravidarumu olan gebelerin bulantı, kusma ve öğürme yakınmalarının azaltılmasında tıbbi tedavinin yanı sıra P6 akupunktur noktasına uygulanan akupresürün etkisini belirlemektir. Çalışma Kayseri Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi (N=64) ve Sivas Devlet Hastanesinde yatan (N=64) iki grup gebe ile yapılmıştır.Çalışmanın verileri Gebe Tanıtım Formu, Rhodes Index of Nausea, Vomiting & Retching (Bulantı, Kusma ve Öğürme Ölçeği- BKÖÖ) ve Visual Analog Scale (VAS) ile toplanmıştır. İlk aşamada BKÖÖ'nün geçerlik güvenirlik çalışması yapılmıştır. Hastanede yattıkları süre boyunca müdahale grubu gebelere (bilekteki P6 akupunktur noktasına) bilek bandı takılmış, kontrol grubuna hiçbir uygulama yapılmamıştır. İki grupta da BKÖÖ ile günde iki, VAS ile günde dört kez ölçüm yapılmıştır. Veriler Ki-kare, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Friedman, Wilcoxon T testleri ve korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir.Gebelik dönemi bulantı, öğürme ve kusmanın değerlendirilmesinde BKÖÖ'nün geçerli ve güvenilir olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe objective of this intervention study was to determine the effect of the acupressure applied to P6 acupuncture point on nausea and vomiting complaints together with medical therapy in pregnant with Hyperemesis Gravidarum. The study was conducted with two groups of pregnant hospitalized in Kayseri Hospital of Gynecology, Obstetrics and Pediatrics (N=64) and Sivas Governmental Hospital (N=64).Data were collected by Identification Form for Pregnant, Rhodes Index of Nausea, Vomiting and Retching Scale (INVR) and Visual Analog Scale (VAS). In the first step, validity and reliability study for INVR was carried out. During the hospitalization, the pregnant in the intervention group were used a band on the P6 acupuncture point of the wrist; no application was done to the control group. In both groups, INVR was applied twice, and VAS was applied four times a day. Data were analyzed by means of chi?square, Mann Whitney U, Kruskal?Wallis, Friedman, Wilcoxon T tests and a correlation analysis.The INVR was found to be valid and reliable for assessing pregnant nausea, vomiting and retching.