Hiperemezis gravidarum tanılı gebelerde serum agouti related peptide düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum agouti-related peptide levels in pregnant women diagnosed with hyperemesis gravidarum
  1. Tez No: 907414
  2. Yazar: MELEK ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KALE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Çalışmamızda hiperemezis gravidarum tanılı gebelerde serum agouti related peptide (AgRP) düzeylerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kesitsel,vaka kontrol tipteki bu çalışma T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde yapıldı. Gebeliğin ilk trimesterinde hiperemezis gravidarum nedeniyle hospitalize edilmiş 18-40 yaş arası 44 gebe hiperemezis gravidarum gurubunu oluşturdu. Hiperemezis gravidarum grubu ile yaş, vücut kitle indeksi (VKİ), ve gebelik haftasına göre eşleştirilmiş hiperemezis gravidarumu olmayan 44 sağlıklı gebe de kontrol grubunu oluşturdu. Katılımcılardan alınan serum örneklerinde AgRP düzeyleri Human Agouti Related Protein ELISA ticari kiti kullanılarak ELISA yöntemiyle çalışıldı. Her iki grup serum AgRP düzeyleri açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Her iki grup yaş, VKİ, gravida, parite ve kan alınan gebelik haftası açısından benzerdi (p>0,05, hepsi için). Medyan serum AgRP düzeyleri hiperemezis gravidarum grubunda 211,67 ng/L olarak tespit edilirken, kontrol grubunda 182,14 ng/L olarak bulundu (p=0,073). Hiperemezis gravidarumla ilişkili parametreler ve serum AgRP düzeyi arasındaki ilişki de incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate serum agouti-related peptide (AgRP) levels in pregnant women diagnosed with hyperemesis gravidarum. Materials and Methods: This cross-sectional, case-control study was conducted at the Gynecology and Obstetrics Clinic of Umraniye Training and Research Hospital, Health Sciences University of Turkey. The hyperemesis gravidarum group consisted of 44 pregnant women aged 18-40 who were hospitalized due to hyperemesis gravidarum in the first trimester. A control group of 44 healthy pregnant women was matched for age, body mass index (BMI), and gestational week. Serum samples from participants were analyzed for AgRP levels using a Human Agouti Related Protein ELISA commercial kit. Serum AgRP levels were compared between the two groups. Results: Both groups were similar in terms of age, BMI, gravida, parity, and gestational week (p>0.05 for all). The median serum AgRP level in the hyperemesis gravidarum group was found to be 211.67 ng/L, while in the control group it was 182.14 ng/L (p=0.073). The relationship between hyperemesis gravidarum-related parameters and serum AgRP levels was also examined.