Amniyotik sıvı matriks metalloproteinaz-9 ve çinko seviyelerinin kötü gebelik sonuçları ile ilişkisinin değerlendirilmesi
The assessment of the relationship between amniotic fluid matrix metalloproteinase-9 and zinc levels with adverse obstetric outcomes
  1. Tez No: 311572
  2. Yazar: ÖZKAN ÖZDAMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT MÜNGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, Ocak 2005 ve Kasım 2009 yılları arasında 16-18. gebelik haftalarında genetik amaçlı amniyosentez yapılan 117 gebe ile gerçekleştirilmiştir. Bu gebelerden, gebelik süresi boyunca herhangi bir kötü gebelik sonucu gelişmeyen 74 tanesi kontrol grubuna, gebelik boyunca en az 1 kötü gebelik sonucu gelişenler ise KGS grubuna dahil edilmiş ve KGS grubu, gelişen komplikasyona göre 6 alt gruba ayrılmıştır. Bu çalışmada, genetik amniyosentez yapılan gebelik haftalarında amniyotik sıvıdaki MMP-9 ve Zn seviyelerinin, ilerleyen gebelik haftalarında ortaya çıkabilecek komplikasyonlar açısından öngörü değeri olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma retrospektif kesitsel tarzda dizayn edilmiştir. KGS grubu hastalarının doğumdaki gebelik haftası ortalaması ve yenidoğan ağırlıkları, kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşüktür. Çalışmaya alınan hastalar, kontrol grubunda en çok 35-39 yaş grubunda, KGS grubunda 30-34 yaş grubunda bulunmuştur ve bu farklılık anlamlıdır. Amniyotik sıvıda Zn düzeyleri açısından kontrol grubu ile hem genel KGS grubu hem de KGS alt grupları arasında anlamlı fark yoktur. Hem genel KGS grubu hem de preterm doğum alt grubunun amniyotik sıvı MMP-9 seviyeleri, kontrol grubununkilerden anlamlı düzeyde düşük bulunmuş, diğer alt grupların hiç birinde anlamlı farklılık bulunamamıştır. Sonuçlar, KGS grubunda gelişen patolojilerdeki MMP-9 artışının kronik değil akut bir süreç olduğunu ve bu komplikasyonların erken gebelik haftalarında amniyotik sıvıdaki MMP-9 ve Zn düzeylerine bakılarak öngörülebilirliğini değerlendirmek için geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşündürtmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was performed on 117 pregnant patients that underwent genetic amniocentesis on their 16th-18th weeks of pregnancies in the period of time from January 2005 to November 2009. Among these patients, 74 of them that didn?t experience any complications throughout their pregnancy were selected as the control group, and patients that had at least 1 complication throughout their pregnancy were included in the AOO (adverse obsteric outcomes) group and the AOO group was divided into 6 subgroups depending on the type of complication. The aim of this study was to research if the MMP-9 and Zn levels in the amniotic fluid on the pregnancy weeks that genetic amniocentesis was performed is in any way associated with the possible complications in the following weeks. The study was designed as a retrospective cross-sectional study. The pregnancy week average and newborn weights at birth in the AOO group were found significantly lower than that of the control group?s. The patients included in the study was found to be most frequently in 35-39 year age group in the control group and 30-34 year age group in the AOO group and this difference is significant. In terms of Zn levels in amniotic fluid, no significant difference was found between the control group and the general AOO group as well as the subgroups of AOO group. The amniotic fluid MMP-9 levels of both the general AOO group and the preterm birth subgroup were found significantly less than that of the control group?s whereas no significant difference was found among the other subgroups. The results suggest that the MMP-9 increase in the pathologies seen in the AOO group is an acute, not chronic, process and to assess the predictability of these complications by measuring the amniotic fluid levels of MMP-9 and Zn in the early weeks of pregnancy, more comprehensive studies are necessary.