Yoğun bakım hastalarının enerji ihtiyaçlarının belirlenmesinde indirekt kalorimetri ile prediktif denklemlerin karşılaştırılması ve sonuçların biyoelektriksel empedans analizi ve hastalık ciddiyet skorları ile ilişkisi
Comparison between indirect calorimetry and predictive equations in determination of energy requirements of intensive care patients, and relation of the results with bioelectrical impedance analysis and disease severity scores
- Tez No: 311603
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET COŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Beslenme ve Diyetetik, Anesthesiology and Reanimation, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yoğun bakım hastalarının enerji ihtiyaçlarının belirlenmesinde indirekt kalorimetri ile prediktif denklemlerin karşılaştırılması ve sonuçların biyoelektriksel empedans analizi ve hastalık ciddiyet skorları ile ilişkisi.Beslenme desteği yoğun bakım hastalarında klinik sonuçları etkileyebilir. Hastaları yetersiz ya da aşırı beslenme ile ilişkili istenmeyen etkilerden korumak için hastaların enerji ihtiyaçları doğru olarak belirlenmelidir. Bu çalışma yoğun bakımda mekanik olarak ventile edilen hastaların enerji ihtiyaçlarının daha doğru şekilde belirlenmesi ve beslenme ile ilgili yönetimlerinin iyileştirilmesi, genel olarak `iyi klinik uygulamalar' çerçevesinde kalarak klinik sonuçların geliştirilmesi amacıyla yapılmıştır. Prospektif, metadolojik ve gözlemsel bir çalışma olarak planlanmıştır.3 ayrı yoğun bakım ünitesine farklı klinik tanılara ve hastalık düzeylerine sahip toplam 20 hasta çalışmaya dâhil edildi. Datex-Ohmeda M-CAİOVX metabolik monitörü 24 saat boyunca kullanılarak, tüm hastaların enerji tüketimleri ölçüldü. Ayrıca 15 dakika, 1 saat, 2 saat, 6 saat, 12 saatlik enerji tüketimi ölçümleri alındı. Eş zamanlı olarak Harris-Benedict, Schofield, Swinamer, Penn State 1998, Penn State 2003, İreton-Jones, Mifflin denklemleri ile hastaların bazal metabolik hızları hesaplandı; düzeltilmiş vücut ağırlıkları ve Long düzeltme faktörleri eklenerek hesaplamalar tekrarlandı. Quadscan 4000 biyoelektriksel empedans cihazı ile vücut kompozisyonları belirlendi; APACHE II, SAPS II, SOFA skorları hesaplandı.Çalışmamız sonucunda 2 saatlik indirekt kalorimetri ölçümünün, 24 saatlik enerji tüketimini geçerli şekilde belirlediği ancak uygun koşullar sağlandığında 30 dakikalık ölçümlerin de yeterli olabileceği değerlendirildi. Hiçbir denklem tek başına bütün hasta popülasyonunda geçerli sonuç vermedi. Eşitliklerde düzeltilmiş vücut ağırlığı ile birlikte Long düzeltme faktörlerinin uygulanması, eşitliklerin ölçülen toplam enerji tüketimi (ÖTET) ile korelasyonunu arttırdı ve Bland-Altman analizi ile belirlenen uyum limitlerini iyileştirdi. Bizim kullandığımız denklemeler arasında, ÖTET ile karşılaştırıldığında en yakın sonuçlar, Long düzeltme faktörleri uygulanmış Mifflin St Jeor denklemi ile sağlandı.Enerji tüketiminin asıl belirleyicisinin yağsız vücut kütlesi olduğu bahsinden yola çıkıldığında, vücut biyoempedans analizinin aşırı ödemi olan ve morbid obez hastalar haricinde, yoğun bakımda enerji tüketimini tahmin etmede kullanılabileceği saptandı. Hastalık ciddiyet skorları ile enerji tüketimi arasındaki korelasyonun zayıf olduğu belirlendi.Yoğun bakım hastalarının enerji tüketimlerinin belirlenmesi zorlu bir süreçtir. Beslenme yönetiminin uygun olarak yapılabilmesi için, günümüzde artık daha kolay ulaşılabilen ve kullanılabilen indirekt kalorimetri yöntemi klinik uygulamaya alnmalıdır.
Özet (Çeviri)
Comparison between indirect calorimetry and predictive equations in determination of energy requirements of intensive care patients, and relation of the results with bioelectrical impedance analysis and disease severity scores.İn intensive care patients, nutritional support can affect clinical outcomes. İn order to protect the patients from adverse effects associated with inadequate or excessive nutrition, energy needs of patients should be correctly determined. This study was made in order to determine mechanically ventilated patients energy needs more accurately, to improve dietary management and generally to improve clinical outcomes by staying within the framework of ?good clinical practices?. It was designed as a prospective, methodological and prospective study.3 different intensive care units with a total of 20 patients with different clinical diagnoses and disease levels were included in the study. By using a Datex-Ohmeda M-CAİOVX metabolic monitor for 24 hours, energy consumption was measured in all patients. In addition energy consumption measurements for 15 minutes, 1 hour, 2 hours, 6 hours, 12-hours were taken. Simultaneously, with the Harris-Benedict, Schofield, Swinamer, Penn State 1998, Penn State 2003, İreton-Jones, Mifflin equations, basal metabolic rates of patients were calculated. Calculations were repeated by adding adjusted body weights and Long correction factors. Body compositions of patients were determined by using Quadscan 4000 biolectrical impedance analysis device. APACHE II, SAPS II and SOFA scores were calculated.As a result of our study, it was concluded that indirect calorimety measurement for 2 hours can adequately determine daily energy consumption but when favorable conditions are met 30 minute measurements may be enough. No equation gives accurate results in all patient population alone. Implementation of Long correction factors and adjusted body weights increased the correlation of equations with measured total daily energy expenditure (DEE) and improved the confidence intervals. Among the equations that we used, closest result in comparison with DEE was achieved with Mifflin equation after applying correction factors.Main determinant of energy expenditure is lean body mass. We determined that body bioimpedance analysis can be used for predicting energy requirement in intensive care except the morbid obese and excessive edematous patients. Disease severity scores were determined to be in a weak correlation between energy consumption.Determination of energy requirements in intensive care patients is a challenging process. In order to manage nutritional management more properly, indirect calorimetry, which is now more easily accessible and available, should be adapted in clinical practice.