Cağaloğlu Anadolu Lisesi ve tarihi gelişimi
Cagaloglu Anatolian High School and its historical development
  1. Tez No: 311817
  2. Yazar: HÜSEYİN AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKERİYA BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Osmanlı Devleti'nin ilk sivil lisesi sıfatıyla 1850 tarihinde Bezmialem Valide Sultan tarafından yaptırılan Valide Mektebi/Darülmaarif'in devamı niteliğinde olan İstanbul Kız Lisesi 1911 tarihinde açılmış, 1933-1934 öğretim yılında ise şimdiki binasına taşınmıştır. Okulun pansiyonu 1960 tarihinde, günümüzdeki ek binası ise 1968-1969 öğretim yılında hizmete girmiştir.Konuşma ve eğitim dili Almanca olan ülkelerde çalışan işçiler, 1980'li yıllarda Türkiye'ye dönmeye başlamışlar, eğitim çağındaki çocuklarını ise Almanca eğitim yapan okullara yerleştirme talebinde bulunmuşlardır. Bunun üzerine 1983-1984 öğretim yılı itibariyle okul Almanca ağırlıklı eğitim veren Cağaloğlu Anadolu Lisesi olarak eğitim hayatına başlamış, ilk mezunlarını 1989-1990 eğitim-öğretim yılında vermiştir.Günümüzde Müfredat Laboratuvar Okulu olan lise; ekipman, donanım, tesis ve bina unsurları bakımından fiziksel, öğretim, insan kaynakları ve öğrenci merkezli eğitim gibi konularda çağdaş bazı standartlara erişebilmiş, misyon ve vizyonunu buna göre belirlemiştir.
Özet (Çeviri)
Valide Mektebi /Darülmaarif (Valide School) has been established by Bezmialem Valide Sultan under title of the first civil high school of Ottoman State in 1850 and then as a continuation of Darülmaarif, Istanbul High school was established in 1911; in 1933 ? 1934 education year it was moved its present building. The Dormitory of the school has been presented in to service in 1960, its today additional building was put into service in 1968 ? 1969 education year.Workers whose language of speaking and educational was in German started to return to Turkey in 1980s, and requested to enroll their children in educational age in school giving German education. Upon that, this school began to present German ?intensive education as Cağaloğlu Anadolu High School since 1983 ? 1984 education years and it produced its first graduates in 1989 ? 1990.Today, this high school is Müfredat-Curriculum Laboratory School accessed to some modern standards regarding to equipment, hardware, plant and building elements and physical, teaching, human resources and student centered education points and it determined its mission and vision according to those elements.