Sosyal belediyecilik çerçevesinde kadınlara sunulan hizmetler: Esenler Belediyesi örneği
Provided services to women within the framework of the social municipality: Example of Esenler Municipality
  1. Tez No: 875325
  2. Yazar: BÜŞRA ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK TAŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Belediyeler halka en yakın birimlerdir. Bu sebeple sosyal politika aktörlerinden belediyelerin önemi büyüktür. Belediyecilikte cari belediyecilik, fiziki belediyecilik, kültürel belediyecilik gibi çeşitli kavramların olmasıyla birlikte günümüzde ön plana çıkan kavram“sosyal belediyecilik”tir. Sosyal belediyecilik en genel ifadeyle belde halkına daha iyi bir yaşam standardı sunmayı hedefleyen, halkın refahını artırmaya yönelik çevre, alt yapı, konut, eğitim, sağlık, kültürel faaliyetler, mesleki kurs gibi çeşitli hizmetleri sunarak geleneksel belediyecilik anlayışının sınırlarının genişletilmesidir. Bu çalışmanın temel amacı; sosyal belediyecilik çerçevesinde kadınlara sunulan hizmetleri Esenler Belediyesi özelinde incelemektir. Esenler Belediyesi'nin seçilme nedeni; yeterli verinin sağlanmış olmasıdır. Araştırmanın temel sorusu; Esenler Belediyesi'nin kadınlara sunduğu sosyal belediyecilik hizmetlerinin nitelik ve nicelik açısından yeterli olup olmadığıdır. Bu amaç kapsamında tezin birinci ve ikinci bölümünde literatür taraması yapılarak veriler toplanmış, üçüncü bölümünde ise nitel veri toplama yöntemlerinden doküman analizi yöntemi tercih edilmiştir. Bu çalışma üç bölümden oluşup birinci bölümünde sosyal belediyecilik hakkında genel bir bakış açısı sunmuştur. İkinci bölümünde ise dezavantajlı gruplardan kadınlara yönelik sosyal belediyecilik uygulamalarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümünde ise Esenler Belediyesi'nin kadınlara yönelik hizmetleri incelenmiştir. Bu bölümde, Esenler Belediyesi'nin 2011-2023 yılları arasındaki faaliyet raporları araştırma verisi olarak ele alınmıştır ve incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda belediyenin sunduğu uygulamaların olumlu ve olumsuz yanları gösterilmiş olup, olumuz yönleri üzerinden tavsiyelerde bulunulmuştur. Çalışmadan elde edilen temel sonuç Esenler Belediyesi'nde kadın konukevi eksikliğidir ve belediyenin en kısa zaman içinde kadın konukevi açması gerekliliği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Municipalities are the units closest to the public. For this reason, municipalities are of great importance as social policy actors. Although there are various concepts in municipality such as current municipalism, physical municipalism, cultural municipalism, the concept that comes to the fore today is“social municipalism”. Social municipalism in the most general terms, it aims to provide a better standard of living to the people of the town and to expand the boundaries of the traditional municipal understanding by providing various services such as environment, infrastructure, housing, education, health, cultural activities and vocational course services to increase the welfare of the people. The main purpose of this study is; to examine the services offered to women within the framework of social municipalism in the context of Esenler Municipality. The reason for choosing Esenler Municipality; sufficient data is provided. The main question of the research is; whether the social municipal services offered by Esenler Municipality to women are sufficient in terms of quality and quantity, or whether there are missing or unnecessary services. Within the scope of this purpose, data was collected by literature review in the first and second parts of the thesis, and in the third part, the document analysis method, one of the qualitative data collection methods, was preferred. This study consists of three parts and in the first part, it offers a general perspective on social municipalism. In the second part, social municipal practices for women from disadvantaged groups are included. In the third part of the thesis, the services of Esenler Municipality for women were examined. In this section, the activity reports of Esenler Municipality between 2011 and 2023 were considered as research data and criticized. As a result of the study, the positive and negative aspects of the applications offered by the municipality were shown, and recommendations were made to Esenler Municipality based on the negative aspects. The main result obtained from the study is the lack of women's shelters in Esenler Municipality and it has been determined that the municipality should open a women's shelter as soon as possible.