İnternet üzerinde hizmet veren özel istihdam bürolarının farkındalığının anlaşılması: Yalova örneği
Understanding the awareness of private employment agencies that offer online service and the sample case of Yalova
  1. Tez No: 311877
  2. Yazar: DİDEM USTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günümüzde işsizlik, sadece gelişmekte olan ülkelerde değil, gelişmiş ülkelerde de büyük önem teşkil eden ekonomik ve sosyal bir sorun haline gelmiş, buna bağlı olarak işsizliğin çözümü ile ilgili birçok istihdam politikası uygulanmaya başlanmıştır. Bu istihdam politikalarından biri de işe aracı kurumların sayısının, etkinliğinin ve farkındalığının arttırılması politikasıdır.Bu çalışma; bilhassa internet üzerinden faaliyet gösteren özel istihdam bürolarının artan etkinliğini vurgulamak amacı ile hazırlanmıştır. Bu amaçla çalışmanın birinci bölümünde konunun daha iyi anlaşılabilmesi için genel olarak işsizlik kavramı, istihdam politikaları ve Türkiye'de işsizliğin yapısı incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise işe aracılık kavramı ele alınarak kısaca kamunun işe aracılığına yer verilmiş, daha sonra ise özel sektörün işe aracılığının yansıması olan özel istihdam büroları kavramından ve internet üzerinde hizmet veren özel istihdam bürolarından bahsedilmiştir.Çalışmanın son bölümünde ise özel istihdam bürolarının farkındalığının anlaşılması amacı ile yürütülen anket çalışmasından elde edilen veriler analiz edilmiş, bu doğrultuda katılımcıların özel istihdam bürosu kavramından haberdar olmayanlarının dahi internet üzerinden hizmet gösteren özel istihdam bürolarını sıklıkla kullandıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this day and age, unemployment has become an economic and social problem that is of great importance in not only developing countries but also in developed countries and therefore, implementation of several employment policies regarding the solution to unemployment have been initiated. One of these employment policies focuses on increasing the number, efficiency and awareness of intermediary institutions.This study has been undertaken with the purpose of emphasizing the increasing efficiency of private employment agencies that particularly offer online service. To that end, the concept of unemployment in general, the employment policies and the structure of unemployment in Turkey were discussed in the first chapter of this study in order to provide a better understanding to the subject. In the second chapter, the concept of employment intermediation was handled and the employment intermediation of the public was touched briefly and thereafter, the concept of private employment agencies which is the reflection of private sector on employment intermediation and the private employment agencies that offer online service were mentioned.In the last chapter of the study, the data acquired from the survey study which was conducted with the aim of understanding the awareness of private employment agencies were analyzed and even the participants who are uninformed of the concept of the private employment agencies were confirmed to be frequently using private employment agencies that offer online service.