Proton-proton çarpıştırıcılarında kara madde araştırmaları
Dark matter researches on the proton-proton colliders
  1. Tez No: 311917
  2. Yazar: EKİN KÜÇÜKSÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM CANKOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalış?manın amacı LHC çarpıştırıcısında Kara Madde adayı parçacıklarınsaptanması için yöntem geliştirmektir. Evrendeki toplam maddenin %22'sinisoluş?turan Kara Madde (KM) için Standart Modelde (SM) öngörülmüş ? herhangibir aday parçacık bulunmamaktadır. LHC hızlandırıcısındaki proton-protonçarpış?malarında ortaya çıkması beklenen Süpersimetrik parçacıkların en hafifi olanve nükleer ya da elektromanyetik etkileş?melere katılmayan süper eş?lenik parçacığı(LSP), en uygun Kara Madde adaylarından biridir. Bu çalış?mada, LHC' de gözlemlenebilecekolan süper eşlenik parçacığı (LSP) kütlesine üst sınır koyulmayaçalış?ılacaktır. LSP parçacığı uzun ömürlü olup LHC deneylerindeki detektörler içindebozunmaz ve dolayısıyla doğrudan gözlemlenmesi oldukça zordur veya olanaksızdır.LSP parçacığı LHC Deneyleri'nde gözlemlenemeden kaçacak, kendini kayıp enerjive momentum sinyali olarak gösterecektir. Elbette benzer sinyal SM'de bulunansol-el nötrinolar tarafından da oluşturulacaktır. LHC'deki bütün gözlemler çarpış?masürecinin sonunda üretilen parçacıkların kinematik özellikleri yoluyla yapıldığından,LSP'nin farkı SM'deki herhangi bir parçacığın taş?ımadığı kadar yüksek bir kütleyesahip olması yani durgun enerji taşımasıdır. Bu bağlamda bu parçacığın dolaylı da olsa gözlemlenmesi ve özelliklerinin belirlenmesi oldukça yeni teknikler gerektirmektedir. Bu projenin ana hedeflerinden biri bu teknikleri oluş?turmaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this work, is to develop new techniques in order to detect Dark mattercandidates at LHC hadron collider. %22 of the total matter content of the universeis dark matter and there is no any candidate of this particle in the Standard Model(SM). The best candidate of DM expected to be seen at the proton-proton collisionsat LHC, is the lightest supersymmetric particle (LSP) which that does not exhibitelectromagnetic and strong interactions. In this work, we try to put an upper limit ofDM candidates which can be observed at LHC. LSP is a long lived particle and do notleave any trace or energy at the detectors used at LHC and therefore it is very difficultto detect if not impossible.LSP will escape undetected at the LHC detectors and will show it self as missingenergy and missing momentum. On the other hand, a similar missing energy signalcan be generated from a left-handed neutrino, which is SM model particle. Sinceall the observations are made from the kinematical calculations of the final particlesdetected at the detectors, the difference of the LSP will be its rest mass and its restenergy which is relatively much bigger than SM particles. In this context, it is needednew techniques in order to detect this particle. The main purpose of this work is todevelop those techniques.