İş süreçlerinin yeniden tasarımı ve bir sigorta şirketinde uygulama çalışması
Business process redesigning and an implementation study of an insurance industry
- Tez No: 311931
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Küresel değişim, tüm dünyayı etkisi altına almaktadır. Yaşanan bu hızlı değişim ve teknolojik ilerlemelere bağlı olarak, işletmeler rekabet edebilme güçlerini arttırabilmek için yeni yönetim yaklaşımları arayışında bulunmaktadırlar. Teknolojik ilerlemeler, müşteri istek ve beklentilerindeki artış, işletmeleri değişim için zorlamaktadır. Yaşanılan değişime ayak uydurabilmek, yeni fırsatlar elde edip değerlendirebilmenin, rekabet edebilmenin ön koşulu halini almıştır.Yeniden yapılanma, temelde iş süreçlerinin yeniden tanımlanması ve tasarlanmasıdır. Yeniden yapılanma ile sürecin yönetilmesindeki yöntemler, süreçte yer alan katılımcıların rolleri, sürecin adımları değiştirilir. İşletmelerin sahip oldukları iş operasyonları uzun vadede etkin değildir. Yenileme gerekliliği, bu bağlamda, köklü ve radikal değişiklikler yaparak gelecekteki rekabet edebilirliği korumak için fayda sağlamaktadır.Rekabetin giderek yoğunlaştığı çağımızda, işletmelerin yeni ve etkin bir yapıya ulaşabilmeleri için uygulayabilecekleri alternatiflerin başında gelenyeniden tasarım süreci tezin ana konusunu oluşturmaktadır.Çalışma, teorik ve uygulama kısımlarından oluşmaktadır. Çalışmanın teorik kısmında ana hatları ile süreçlerin yeniden tasarlanması kavramı, iş süreçlerinin yeniden tasarlanması kavramının İngilizce literatür araştırması, bir süreç olarak incelenen süreçlerin yeniden tasarlanması süreci ele alınacaktır. Tüm bu çalışmaların ardından bir sigorta şirketinde iş sürecinin yeniden tasarlanması uygulama çalışması yapılacaktır. Sigorta şirketinin genel anlamda, iş süreçleri incelenecektir. Ardından sigorta şirketinde yer alan tahsilât fonksiyonunun iş süreçleri tanımlanacaktır. İş süreçleri modelleme yazılımlarından birisi olan Adonis yazılımı ile yeniden tasarlanan süreçler modellenecektir.Çalışmanın son bölümünde, uygulamada geliştirilen model değerlendirilecektir ve hem işletme yöneticileri hem de akademisyenler için ileride yapılabilecek çalışmalar hakkında önerilerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Global change has been affecting all countries in the world. The firms are nowadays in search of brand new management approachs in order to increase their competition power related to rapid changes and technological developments. Technological developments, increasing customers expectations and demands force the companies to change. Adapting to recent conditions is the only way to compete and to assess new opportunities.Business process reengineering is mainly re-organizing and re-designing the work processes. Business process reengineering changes the methods of process organizations, the roles of the participants, the structure and order of process levels. Running industrial operation does not have enough effective in the long term. Capabilities of innovation and utilizing innovativeness in new ways are required for the future competition.Competition is getting insentify nowadays; it is known that reengineering is a convenient alternative to reach a new and active structure. This issue is based the current thesis main topic.This study is composed of theory and applied parts. In the theoretical part of this study, the concept of business process reengineering is considered basically. Afterwards, business process reengineering notion?s english literature research and the actual process named business process reengineering is examined.Additionally, a business process redesigning implementation study of an insurance industry is analyzed. Specific insurance industry?s business processes is examined, collection function?s (one of the specific business process) business processes are defined. Defined business processes are modeled with one of the business process modelling software.In the last section, with the assitance of the found symptons, the result of research are discussed and many recommendations for future studies are offered for both managers and academicans.