İki taraflı üst birinci küçük azı diş çekiminin üst çene büyüme ve gelişimi üzerine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 31200
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN N. İŞCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada, üst birinci küçükazı dişle rinin çekiminin, üst çenenin büyüme ve gelişimine sagi- tal ve vertikal yönde etkisinin sefalometrik olarak in celenmesi amaçlanmıştır. Maksimum pubertal atılım döne minde olup, sadece üst diş kavsinde yer sorunu ve bi rinci küçükazı dişlerinin çekim endikasyonu olan, Angle Klas II kapanışına sahip 1 5 * i çekim, 1 5 ' i kontrol grubu olarak ayrılan toplam 30 birey araştırma kapsamına a- 1 ınmı şt ı r. Çekim grubundaki bireylerin üst birinci kü çükazı dişleri çekilip, hiçbir ortodontik tedavi uygu lanmaksızın kontrol grubundaki bireylerde ise diş çeki mi ve herhangi bir uygulama yapılmaksızın pubertal atı lım dönemi sonuna kadar olmak üzere 10 ile 21 ay ara sında değişen sürelerde izlenmiştir. Araştırma materya lini; çekim ve kontrol grubunu oluşturan bireylerden a- raştırma başı ve sonunda olmak üzere alınan 60 adet el- bilek ve 60 adet lateral sefalometrik filmler oluştur muştur. 12 13 Björk ve Skieller ' 'in total ve üst çene-98- lokal çakıştırmaları yapılarak çekim ve kontrol grupla rında açısal ve boyutsal toplam 32 parametrenin deği şimleri ölçülerek, grup içi ve gruplar arası farkların önem kontrolü“eşleştirilmiş t”ve“student t”testleri i le yapı İmi şt ı r. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, üst birinci küçükazı çekiminin üst çenenin büyüme ve geli şimi sırasındaki gerçek rotasyon yönünün posteriora de ğişimine, üst anterior dentoalveoler kompanzasyonunun i nhibi syonuna ve ayrıca ark boyu kısalmasına neden ol duğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the ef fect of the extraction of the maxillary first premolars on sagittal and vertical maxillary growth and develop ment. For this purpose,. 30 subjects at the pubertal maximum who had Angle Class II malocclusion where maxil lary first premolars extraction was indicated were cho sen. All of the subjects were divided into two groups that were extraction and control. In both groups, no orthodontic treatment was done during the observation period which was from 10 to 21 months. The extraction of the maxillary first premo lars was performed only in the extraction group. The investigation material consisted of sixty hand and wrist and sixty lateral cepha 1 omet r ic radiographs which were taken at the beginning and at the end of the study. In Björk's local and total superpositions the 32 linear and angular parameters were measured in both groups. The results have been evaluated bi os tat i st i cal ly using“paired t”and“student's t”tests.-100- According to the results; extraction of the maxillary first premolars changes the maxilla's true rotation path to the posterior and inhibits the upper anterior dentoalveoler compensation. In addition, the extraction of the maxillary first premolars shortens the dimension of the maxillary dental arch.