Synthesis of novel pressure sensitive adhesives for label applications
Akrilat bazlı basınca duyarlı etiket yapıştırıcalarının sentezi
- Tez No: 312104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSİN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Etiket yapıştırıcıları endüstrisinde basınca duyarlı yapıştırıcılar genelde akrilat bazlı su dispersiyonlarıdır. Akrilik polimerler mükemmel kimyasal ve UV dayanımına sahiptirler. Ancak bu polimerlerin yapışma değerleri yalnız başlarına pazar ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar yeterli değildir. Bu yüzden, üreticiler kağıt etiketlerinde kullanılan akrilat polimerlerini yapışkanlık arttırıcı reçine dispersiyonları ile karıştırırlar. Bu araştırmada, yeni bir etiket yapıştırıcısı üretimi amaçlanmıştır. Filmik etiket pazarı için yeni bir polimerizasyon metodunun geliştirilmesi hedeflenilmektedir. Tek basamaklı sentez sistemindeki amaç, yapışkanlık arttırıcı reçineyi akrilik monomer polimerizasyonuna katarak kullanıma hazır etiket yapıştırıcısı dispersiyonların sentezidir. Böylece, yüksek maliyetli dispersiyon hazırlama makinelerinin ve yüksek miktarda kullanılan yüzey aktif maddenin kullanımının çıkarılması kolay olacaktır. Yapışkanlık arttırıcı reçine dispersiyonlarının hazırlanmasında kullanılan yüzey aktif maddenin çıkarılması, filmik etiketlerde yaşanan beyazlama problemi için bir çözümdür. Dispersiyon basamağının çıkarılmasının bir diğer avantajı ise yüksek maliyetli dispersiyon hazırlama makinelerinde kullanılan enerjiden tasarruf edilmesidir.
Özet (Çeviri)
In the label adhesives industry, the accepted pressure sensitive adhesives (PSA) are acrylic based water dispersions. These acrylic polymer emulsions have excellent ultraviolet (UV) and chemical resistance. However, their adhesion values alone are not enough for market requirements. Due to this, producers compound these acrylic polymers with tackifier resin dispersions especially for paper labels. In this study, it is aimed to produce label adhesive using a new approach. The goal is to develop a new one-pot polymerization process for the filmic label market. In one pot system, the purpose is to synthesize ready dispersions for label adhesives by adding the tackifier resin during the polymerization to the acrylic monomer. By doing so, it is hoped to eliminate high cost dispersing machines and high level of surfactants used in the dispersion process of the tackifier resin. Elimination of the surfactant coming from the tackifier resin dispersion is a potential solution for the whitening problem of the filmic labels. Another advantage is to save energy from the high cost dispersing process