Duygusal zeka ve iletişim arasındaki ilişki: Bir uygulama
The relationship between emotional intelligence and comminication: An application
  1. Tez No: 312292
  2. Yazar: SİBEL SÜ ERÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYYAT SABUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Son yıllarda duygusal zeka ve önemi işletmelerce de kabul edilmekte ve giderek artan bir ilgiyle takip edilmektedir. Aynı şekilde etkili iletişim yetenekleri ve bu yeteneklerin arttırılması konusu da işletmelerce üzerinde durulan bir başka önemli konudur.Çalışmanın genel amacı duygusal zeka yeterlilikleri ile iletişim becerileri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bu amaca yönelik olarak iletişim ve duygusal zeka kavramları teorik çerçevede incelenmiş ve aralarındaki ilişki ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.Bu doğrultuda bir uygulama çalışması gerçekleştirilmiş ve turizm sektöründe çalışan yöneticilere duygusal zeka yeterliliklerini ve iletişim becerilerini ölçmeyi amaçlayan bir anket uygulanmıştır. Elde edilen verilerle Pearson korelasyon analizi, t testi ve Anova analizi yapılmıştır. Analizler sonucunda duygusal zekanın tüm boyutları ve toplam duygusal zeka yeterlilikleri ile iletişim becerileri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, emotional intelligence and its importance has been accepted by the managements of enterprises and the topic has gained increasing interest in business world. Likewise, effective communicational abilities and the development of these abilities is another important issue for the enterprises.The general aim of this study is to determine the relationship between emotional intelligence competencies and communication skills. In order to realize this aim, the concepts of communication and emotional intelligence are analysed within a theoretical framework and the relationship between them is tried to be revealed.For this purpose, an empirical study has been conducted, applying a questionnaire survey to measure the emotional intelligence competencies and communication skills of managers in tourism industry. Pearson Correlation, t-test and ANOVA techniques have been used to analyse the data. Results of the study indicate that there is a statistically significant positive relationship between all the dimensions of emotional intelligence and total emotional intelligence competencies, and communication skills.