Dünyada ve Türkiye'de melek sermaye uygulaması
Application of angel capital in the world and Turkey
  1. Tez No: 312484
  2. Yazar: ERSİN KANAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT TETİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Melek yatırım, girisimcilerin öz kaynak bulma sorunlarını çözebilmek için kullandıkları bir yatırım türüdür. Melek yatırımın finansal sorunların üstesinden gelmek için kullanılan diğer yatırım türlerinden en ayırt edici özelliği ise teknoloji üreten firmalara ve henüz yolun basındaki girisimcilere finansman desteği sağlamasıdır. Melek Yatırımcılar genellikle yatırım yaptıkları islerde tecrübelidirler. Bu sayede, girisimcilere finansman desteğinin yanında, tecrübe ve bilgilerini de paylasarak destek verirler. Ülkemizde yeni duyulmaya baslayan bu finansman yöntemi, dünyada çok uzun zamandır uygulanmaktadır. Yöntemin uygulanısı çok eskiye dayanmasına rağmen, Melek Yatırım ismi ilk kez 1978 yılında, Hampshire Üniversitesi'nden İngiliz Profesör William Wetzel tarafından literatüre eklenmistir. Melek yatırımın isleyisi, is fikrine sahip bir girisimcinin, yatırımcıyı tanıyan bir referans bularak yatırımcıya projesini sunabilmesiyle baslar. Yatırımcılar projelerin risk ve getiri düzeylerini arastırarak, yatırımı kabul edip etmeyeceklerine karar verirler. Kabul edilen yatırımlar, belli bir oranda alınan hisse karsılığında finansman ve rehberlik desteği görürler. Avrupa ve Amerika'da çok yaygın sekilde uygulanan bu finansman yöntemi, ülke ekonomileri için büyük önem tasıyan kobilerin büyümelerine en çok katkı sağlayan yöntemlerin basında gelir. Ayrıca, melek yatırımcılar yeni kurulmus ve büyümeye çalısan sirketleri destekleyerek, bu ülkelerdeki issizlik oranının büyük ölçüde düsmesine neden olurlar. Bu yüzden, bu finansman yönteminden faydalanan diğer ülkeler gibi, Türkiye'deki girisimciler ve yatırımcılar da yaygınlasmayabaslayan bu yöntemi yenide olsa benimsemeye baslamıstır.
Özet (Çeviri)
Angel financing is an investment model, which is used in order to solve problems of finding equity by entrepreneurs. In generally, Angel investors are experienced people about business which they invest. Thus, they can give entrepreneurs advices and experiences beside financial support. This financial method, which is heard newly in our country, has been applied in the world for a long time. Although, this method has been applied for many years, the name of the angel capital is said firstly in 1978 by William Wetzel who is professor in Hampshire University. Application of the angel investing starts with entrepreneur?s presentation, which includes business plan for investor, through a reference who is known by investor. Investors investigate the risks and gains of the investment and they decide acceptability of the investment. Investments, which are accepted, are supported with capital and guidance in return of stocks. This method, which is used extensively in the Europe and USA, contributes development of the small and medium sized enterprises, which are very important for national economy. In addition, angel investors lead to substantially decrease unemployment of these countries by supporting these firms, which are new and trying to grow. Thus, entrepreneurs and investors, who live in Turkey, started to adopt this method newly like other countries which use angel financing.