GeI2, Re2C, La-Bi ve Ln2O3 (Ln=Sc, Y, La-Lu) bileşiklerinin yapısal, elektronik, mekanik ve titreşimsel özelliklerinin Ab initio yöntemlerle incelenmesi
The investigation of the structural, electronic, mechanic, and vibrational properties of GeI2, Re2C, La-Bi, AND Ln2O3 (Ln=Sc, Y, La-Lu) compounds with Ab initio method
  1. Tez No: 312690
  2. Yazar: HACI ÖZIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada GeI2, Re2C, La-Bi (La2Bi, LaBi2, La4Bi3, La5Bi3) ve Ln2O3 (Ln=Sc, Y, La-Lu) bileşiklerinin yapısal, elektronik, elastik ve titreşimsel özelikleri LDA ve/veya GGA yaklaşımlarından biri kullanılarak yoğunluk fonksiyoneli teorisine (DFT) dayalı ab-initio metotlarla hesaplandı. GeI2 bileşiği C6, C19, C35, C22, C23 ve C1, Re2C bileşiği ReB2, La-Bi bileşikleri La2Sb, HfGa2, anti-Th3P4 ve Mn5Si3, ve lântanit sesquioksitler ise A, B, C-tipi yapılarda incelendi. Spesifik olarak, incelenen bileşiklerin örgü parametreleri, olası faz geçiş basınçları, bant yapıları, elastik sabitleri, kayma modülü, Young modülü ve Poison oranı, anizotopi katsayıları gibi bazı temel fiziksel parametreleri hesaplandı. Ayrıca, bazı bileşiklerin fonon dispersiyon eğrileri ve fonon durum yoğunlukları hesaplandı. Elde edilen bulgular mevcut deneysel ve teorik değerlerle karşılaştırıldı. Kullanılan yöntemin incelenen bileşiklerin fiziksel özelliklerini belirlemede doğru sonuçlar verdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural, electronic, elastic, and vibrational properties of GeI2, Re2C, La-Bi (La2Bi, LaBi2, La4Bi3, La5Bi3), and Ln2O3 (Ln=Sc, Y, La-Lu) compounds were calculated using one of the LDA and/or GGA approximation with ab-initio methods based on density functional theory (DFT). GeI2 compound in the C6, C19, C35, C22, C23 and C1, Re2C compound in the ReB2, La-Bi compounds in the La2Sb, HfGa2, anti-Th3P4, and Mn5Si3, and the lanthanide sesquioxide in the A, B, C-type structures were analyzed. Specifically, some fundamental physical quantities such as lattice parameters, probable phase transition pressures, band structures, elastic constants, shear modulus, Youngs modulus, and Poisson?s ratio of the investigated compounds were computed. The phonon dispersion curves and the phonon density of states of some compounds were, also, calculated. The obtained results were compared with the existing experimental and other theoretical ones. Our overall results showed that the used methods have given the satisfactory description for the physical properties of the studied compounds.