Görüntü işleme tabanlı konum denetimi
Position control based on image processing
- Tez No: 312776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, çift etkili pnömatik bir silindirin görüntü işleme tabanlı on-off denetimi gerçekleştirilmiştir. Silindirin hareketi bir adet USB kamera yardımı ile izlenmiş ve belirli periyotlarda resim çekilmiştir. Bilgisayar ortamına aktarılan sayısal görüntüler öncelikle gri ölçekli resimlere dönüştürülmüş, daha sonra eşikleme işlemine tabi tutularak arka plan ve silindir ayırt edilmiştir. Sistemde kamera sabit olduğundan silindire ait piksel sayılarından konum bilgisi tahmin edilmiştir. Hedeflenen ve gerçekleşen konum arasındaki fark on-off denetim algoritmasından geçirilmek suretiyle ilgili valf açılıp kapatılmaktadır. Söz konusu sistem için Builder C++ dilinde bir adet arayüz geliştirilmiş ve valf paralel port üzerinden sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, image processing based on-off control of a double-acting pneumatic cylinder was realized. Motions of the cylinder was observed through the medium of a USB webcam and photographed periodically. Digital images initially transferred to a computer were converted into gray scale images. Subsequently, the background and cylinder were separated through the thresholding process. Position information was estimated from pixel numbers due to the fact that the webcam was fixed within the system. The relevant valve is switched on and off in according with the difference between the desired and actual position with on/off control algorithm. An user interface has been developed using Builder C++ programming language and the valve has been driven via the parallel port of computer.