Elektromanyetik uyumluluk (EMC) deneylerinin fiziksel analizi ve 900/1800 MHz GSM bandında iletim ve ışınım deneylerinin değerlendirilmesi
Physical analyse of electromagnetic compatibility tests and, assesment of conducted and radiated tests to 900/1800 MHz GSM bandwith
  1. Tez No: 312777
  2. Yazar: TUĞFAN KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez çalışmasında, elektromanyetik uyumluluk (EMC) kavramı ve testleri tanıtılarak gelişen teknolojiler kapsamındaki cihaz ve sistemlerin çalışma ortamlarında elektromanyetik girişimler incelendi. EMC testlerinde fiziksel olarak etki eden temel parametreler üzerinde duruldu. Elektromanyetik Enterferans (EMI) kavramı ile bağışıklık ve yayınım sonucu oluşabilecek enterferans hesaplama yöntemlerinden bahsedildi. Enterferansi önleyici tedbirler hakkında bilgi verildi. EMC açısından devre elemanlarının davranışını, ekranlama, topraklama, filtreler, antenler ve EMI azaltma tekniklerinden bahsedildi. EMC Laboratuvarlarında kullanılan Yarı Yansımasız Oda (YYO) ve Tam Yansımasız Odalar (TYO) tanıtıldı. Bu odalardaki yansıma ve ekranlama katsayıları hakkında bilgi verildi. 900 ve 1800 MHz GSM bandında İletim ve Işınım deneyleri yapılarak elde edilen bulgular hakkında EMC ve EMI açısında genel değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, electromagnetic compatibility (EMC) introduced the concept of developing and testing technologies were evaluated under the procedures of electromagnetic devices and systems, working environments. EMC is focused on the main parameters affecting the physical tests. Electromagnetic Interference (EMI) that may occur as a result of interference with the concept of immunity and the diffusion calculation methods mentioned. Interference was informed about preventive measures. The behavior of circuit elements in terms of EMC, shielding, grounding, filters, antennas and EMI reduction techniques mentioned. Used in laboratories, EMC Semi Anechoic Chamber (SAC) and Full Anechoic Chambers (FAC) is introduced. The rooms were informed about the reflection coefficient and shielding. 900 and 1800 MHz GSM band, the transmission and radiation experiments on the findings derived from the general assessment made in terms of EMC and EMI.