Lymantria dispar (L.) (Lepidoptera: Lymantriidae)'ın larva ve pupa evrelerinde ovaryol kılıfının farklılaşması
Differentiation of ovariolar sheath of larvae and pupae in Lymantria dispar (L.) (Lepidoptera: Lymantriidae)
- Tez No: 312779
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE SULUDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Lymantria dispar (L.)'ın (Lepidoptera, Lymantriidae) 3. 4. ve 5. evre larvaları ile 3 ve 5 günlük pupa evrelerinde ovaryol kılıfının farklılaşması ışık ve geçirmeli elektron mikroskobu (TEM) ile incelenmiştir. L. dispar'ın sahip olduğu bir çift ovaryumunun her birinde dört adet ovaryol bulunur. Ovaryoller bağ doku içerisine gömülü durumdadır ve merkezden dışa doğru tunica propria, larva ve pupa evrelerine göre hücrelerinde değişiklik gösteren tek tabakalı epitel ve bazal laminadan oluşan ovaryol kılıfı ile tamamen çevrilidir. Ovaryum kılıfı, ovaryol kılıfı, ovaryollerin içinde bulunduğu bağ dokusu ve ovaryumu en dıştan örten kılıftan oluşur. Çalışılan larva ve pupa evrelerine göre ovaryol kılıfının yapısında meydana gelen farklılıklar ince ve yarı ince kesit mikrofotoğrafları desteğiyle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, differentiation of ovariolar sheath of 3. 4. 5. instar larvae and 3, 5 days of pupae of Lymantria dispar (L.) (Lepidoptera, Lymantriidae) were examined with the use of light microscope and transmission electron microscope (TEM). L. dispar has a pair of ovaries and each ovary composed of four ovarioles. Each ovariole is embedded in connective tissue and from center to outermost, ovarioles covered by ovariolar sheath is composed of tunica propria, a simple epithelium whose cells are shown differences in larvae and pupae stages and basal membrane. Ovarian sheath is formed by ovariolar sheath, connective tissue containing ovarioles and outer sheath. According to larvae instars and pupae stages, differences in ovariolar sheath are explained with photomicrographes of thin sections and semi-thin sections.