RSA Kriptosisteminin hızını etkileyen faktörler
The factors affecting speed of the RSA cryptosystem
  1. Tez No: 312910
  2. Yazar: İSRAFİL OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
RSA kriptosistemi bilgi güvenliği ve dijital imza için yaygın olarak kullanılan asimetrik şifreleme yöntemidir. Bu tezde, RSA kriptosisteminin şifreleme ve şifre açma süresini etkileyen faktörler incelendi. İlk olarak, RSA kriptosistemi açıklandı. Daha sonra RSA kriptosisteminin şifreleme ve şifre açma süresini kısaltmak için geliştirilen algoritmalar üç başlık altında incelendi. Son olarak, Rebalanced CRT-RSA kriptosistemi için yeni bir anahtar oluşturma algoritması önerildi ve RSA kriptosisteminin hem şifreleme hem de şifre açma süresini kısaltmak için kullanılan Montgomery Radix-4 modüler çarpım algoritması üzerinde iyileştirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
The RSA is asymmetric encryption method widely used for information security and digital signature. In this thesis, Factors affecting time of encryption and decryption of RSA cryptosystem were examined. Firstly, RSA Cryptosystem were announced. Then the algorithms developed to shorten time of encryption and decryption of RSA cryptosystem investigated under three topics. Finally, an new key generation algorithm was proposed for Rebalanced CRT-RSA cryptosystem and over the Montgomery Radix-4 modular multiplication algorithm used to shorten encryption and decryption time of RSA cryptosystem was made improvement.