Pastırma üretiminde potasyum laktat kullanımının protein oksidasyonu, serbest amino asit ve diğer bazı kalitatif özellikler üzerine etkisi
The effects of potassium lactate used in pastirma production on protein oxidation, free amino acids and some other qualitative properties
- Tez No: 483672
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT KARAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yürütülen araştırmada, pastırmalık etleri tuz (NaCl) + potasyum laktat (PL) karışımının farklı kombinasyonlarıyla kürlemenin, son ürünün protein oksidasyonu, serbest amino asit (SAA) ve diğer bazı kalitatif özellikler üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla pastırmalık etler 1) Kontrol: %5 NaCl, 2) %4 NaCl + %1 PL, 3) %3 NaCl + %2 PL ve 4) %2 NaCl + %3 PL olmak üzere hazırlanan 4 farklı kürleme karışımıyla kürlenmiştir. Hammadde ve son üründe (pastırma) nem, pH, TBARS, renk (L*, a*, b*), SAA, protein oksidasyonu analizleri yapılarak, toplam aerobik mezofilik bakteri (TAMB), laktik asit bakteri (LAB), Micrococcus/Staphylococcus, maya-küf ve Enterobactericeae sayıları tespit edilmiştir. Pastırmada bu analizlere ilave olarak tuz miktarı belirlenmiş ve duyusal analiz yapılmıştır. Araştırmada kullanılan potasyum laktat seviyesi arttıkça protein oksidasyonu, TBARS ve tuz değerlerinin azaldığı tespit edilmiş, üretim aşamaları süresince ise protein oksidasyonu ve TBARS değerlerinin arttığı saptanmıştır. Pastırma üretiminde potasyum laktat kullanımının esansiyel amino asitler valin ve triptofan ile esansiyel olmayan amino asitler asparagin, arginin ve norvalin hariç diğer SAA'ler üzerinde çok önemli etkiye sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the meats used in pastırma production were cured with different combinations of NaCl + potassium lactate (PL), and researched the effects of curing combinations on the protein oxidation, the free amino acid (FAA) and some other qualitative properties of the final product (pastırma). For this purpose, the meats used in pastırma production were cured with 4 different curing compounds: 1) Control: 5% NaCl, 2) 4% NaCl + 1% PL, 3) 3% NaCl + 2% PL and 4) % 2% NaCl + 3% PL. Moisture, pH, TBARS, colour (L*, a*, b*), free amino acid and protein oxidation values, the total aerobic mesophilic bacteria (TAMB), lactic acid bacteria (LAB), Micrococcus/Staphylococcus, yeast-mold and Enterobactericeae counts were determined at the raw materials and final product. In addition to these analyzes in pastırma, the amount of salt and sensorial properties were determined. It was found that protein oxidation, TBARS and salt values decreased while potassium lactate level used in the research increased, but protein oxidation and TBARS values increased during the production stages. It was found that the use of potassium lactate in the pastırma production has a very important effect on other SAAs except valine, tryptophan (essential amino acids), asparagine, arginine and norvaline (non-essential amino acids).