Bazı üre türevlerinin polifenol oksidaz enzimi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation effects of some urea derivatives on polyphenoloxidase
  1. Tez No: 312972
  2. Yazar: DUDU DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ARSLAN, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ZENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada; Sepharose 4B-L-tirozin-p-amino benzoik asit afinite jeli kullanılarak PPO enzimi muz (Musa cavendishii) meyvesinden saflaştırılmıştır. Saflaştırılan enzim kullanılarak orijinal bazı üre türevlerinin % aktiviteleri, [IC50] ve Ki değerleri belirlenmiştir.Muzdan saflaştırılan PPO enziminin katekol substratına karşı KM ve Vmax değerleri Linewear-Burk yöntemi ile 17.97 mM ve 57146.12 U/mLdak olarak bulunmuştur. İncelenen orijinal üre türevlerinin bazılarının enzimi inhibe ettiği bazılarının ise aktive ettiği saptanmıştır.Ayrıca, PPO enzimini saflaştırmak için yeni afinite jeli CNBr ile aktive edilmiş Sepharose-4B'ye uzantı kolu olarak L-tirozin bağlandıktan sonra ligandı olarak m-amino benzoik asitin L-tirozine kenetlenmesi sonucu sentezlenmiştir. Bu jel kullanılarak aynı kaynaktan PPO enzimi saflaştırılmıştır. % 6.85 verim ve 70.17 saflaştırma derecesine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, polyphenol oxidase enzyme were purified from banana (Musa cavendishii) affinity gel comprised of Sepharose 4B-L-tyrosine-p-amino benzoic acid. By using this purified enzyme; % activities, [IC50] and Ki values of some orginal urea derivatives were determined.The KM and Vmax values of PPO enzyme purified from banana towards catechol substrate were determined by Lineweaver?Burk method; KM and Vmax values as 17.97 mM and 57146.12 U/mLmin, respectively. As a result, some of the urea derivatives had inhibition effect and the others had activator effect on PPO enzyme activity.In addication, a novel affinity gel was synthesized by coupling L- tyrosine to Sepharose-4B by CNBr activeted, then m-amino benzoic acid was coupled to L-tyrosine as a ligand for purifing PPO enzyme. By using this gel PPO enzyme was purificated from the same source. % 6.85-yield and 70.17-fold puri ? cation were achieved.