Bayan hentbol oyuncularının sezon öncesi ve sezon sonrası omuz çevresi kaslarının izokinetik analizi
- Tez No: 31309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GENER(ATALAY)
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
56 ÖZET Atış hareketinin sıklıkla kullanıldığı spor dallanndan birisi hentboldür. Atış hareketi alt ekstremiteden başlayarak, üst ekstremitede ele kadar uzanan total vücut aktivitesini içerir ve özellikle omuza aşın stres yükler. Bu çalışmada 14 bayan hentbol oyuncusunun ve 14 sağlıklı, spor yapmayan, bayan deneğin omuz internal ve eksternal rotator, fleksor ve ekstensor; horizontal abduktor ve adduktor kaslarının izokinetik analizleri yapılmıştır. Amaç hentbol oyuncularının sezon öncesi ve sonrası omuz çevresi kas gruplarının izokinetik test verilerini karşılaştırmak ve hentbol oyuncuları ile spor yapmayan, sağlıklı bayan denekler arasında ve her iki grupta da dominant ve dominant olmayan omuzlar arasında farklılık olup olmadığını araştırmaktır. Testler Cybex 350 izokinetik dinamometre ve üst gövde test ve egzersiz masası kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada standart Cybex protokolleri kullanılmıştır. Hentbol oyuncularında sezon sonrasında abduktor kasların güçlendiği, eksternal rotator kaslann zayıfladığı tesbiit edilmiştir. Bu sonuçlar agonist / antagonist maksimal tork oranlanna da yansımıştır ve sezon sonrasında belirgin değişikliklere yol açmıştır. Bu durumun yaralanmalarda rol oynayabilecek bir faktör olabileceği düşünülmektedir. Hentbol oyuncularında omuz çevresi kaslannın tümü içinde sağlıklı bayanlarla yapılan karşılaştırmada adduktor kaslann, dominant ve dominant olmayan omuzlar arası karşılaştırmada ise internal rotator ve ekstensor kaslann daha güçlü olduğu ortaya çıkmıştır. Bu üç kas grubunun da atış hareketi içindeki önemleri bilinmektedir. Çalışmada kullanılan parametrelerden dayanıklılık oranı özellikle sporcu olmayan grupta teste uyumun iyi olmaması nedeniyle güvenilir bulunmamıştır. Maksimal tork değerinin vücut ağırlığına oranının sporcularda değerlendirmeye alınması, maksimal tork değerini değiştirebileceğinden önemli bir parametre olarak düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY Handball is one of the sporting activities in which throwing motion is frequent. Throwing begins from lower extremity extending to hand through upper extremity involving the whole body and shoulder is exposed to excessive stress during this motion. This study investigates the isokinetic muscle strength of the internal-external rotator, horizontal abductor-adductor, flexor and extensor muscles of shoulder in 14 female handball players and 14 female healthy and sedentary subjects. The aim of the study is to compare the isokinetic test results of the shoulder muscles before and after the season, to assess whether there exists difference between handball players and sedentary subjects, and also between dominant and nondominant shoulders. Analyses were made by Cybex 350 isokinetic dynamometer utilizing upper body test and exercise table with standart protocols. The results demonstrated that abductor muscles gained strength, while external rotator muscles became weaker at the end of the season. These results effected agonist / antagonist maximum torque ratios and caused significant differences concerning the muscle balance around the shoulder. These differences are assumed to be important factors in the occurence of injuries. All muscles investigated were found to be stronger in handball players when compared to sedentary subjects and adductor muscle strength seemed to play a remarkable role. The comparison of dominant and nondominant shoulders revealed that internal rotator and extensor muscles were stronger in the dominant extremity. These muscle groups are important in throwing motion. Endurance ratio is suggested to be an unreliable parameter for muscle testing, since inadequate accomodation is observed to effect the test results. Peak torque as a percentage of body weight is considered to be a significant parameter especially in sports medicine. _4TW- ^-^-^“^ - U.lîf ç-,,-, TO”»--. -. ; 3