İnsan kaynakları bilgi sistemlerinin başarısında rol oynayan faktörler: Bir araştırma
Factors in human resource information systems success: A study
- Tez No: 313152
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN BAYRAKTAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnsan kaynakları yönetimi alanında son yıllarda bir dönüşüm yaşanmaktadır. Teknolojideki değişim bu dönüşümün parametrelerinden biridir. İnsan kaynakları disiplini bu değişime ayak uydurmuştur. İnsan kaynakları departmanında insan kaynakları bilgi sistemlerinin(İKBS) kullanımının yaygınlaşması bu değişime örnek olarak verilebilir.Bu çalışma insan kaynakları bilgi sistemlerinin başarısında etkili olan faktörleri tespit etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde insan kaynakları yönetimi teknoloji ilişkisine değinilmiştir. İkinci bölümde insan kaynakları bilgi sistemlerine kavramsal açıdan değinilmiş, bu bağlamda İKBS yararları, kısıtları, İKBS kurulması ele alınmıştır. Üçüncü bölüm olan uygulama kısmında ise araştırma bulguları ve yorumlarına değinilmiştir.İnsan kaynakları bilgi sistemlerinin başarısında rol oynayan faktörleri belirlemek amacıyla Marmara bölgesinde çalışan 117 İKBS kullanıcısına standardize anket uygulanmıştır. Daha sonra anketler analiz edilmiş ve bulgular değerlendirilmiştir.Gerçekleştirilen çalışma sonucunda cinsiyet, eğitim ve işletme büyüklüğü değişkenleri ile kullanıcı bilgi tatmini arasında fark bulunamamıştır. Yazılım şirketi İKBS eğitimi, kurum içi İKBS eğitimi ve yönetim desteği ile kullanıcı bilgi tatmini arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Son olarak kullanıcı belgelerinin varlığı ve kalitesi, kullanım kolaylığı ve sistemin yararlı olması değişkenleri ile kullanıcı bilgi tatmini arasında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years experienced a transformation in the field of human resource management. Technological change is one of the parameters of this transformation. Human resources discipline kept pace with these changes. Widespread use of human resources information systems (HRIS) in human resources department are examples of this change.In this study is aimed to identify the factors that affecting human resource information systems success. This study consists of three parts. In the first chapter, the relationship between human resource management and technology is discussed. In the second chapter, the conceptual side of human resources information systems is mentioned, in this context HRIS benefits, constraints, the establishment of HRIS is discussed. In the third chapter is related with the application that findings and comment are mentioned.To identify factors that play role in the success of human resource information systems, standardized questionnaire is administered by 117 HRIS users who work in the Marmara region. After that surveys are analyzed and findings are evaluated.As result of this study; there is no difference between the variables of gender, education, and business size and user information satisfaction. A positive relationship is found between software company HRIS training, in-house HRIS training, management support variables and user information satisfaction. Finally, a positive relationship is found between the existence and quality of user documentation, ease of use, usefulness and user information satisfaction.