Fazla çalışma ve fazla çalışmanın etkileri: Türk bankacılık sektöründe bir araştırma
Overtime work and its' impacts: An inquiry in Turkish banking sector
  1. Tez No: 313153
  2. Yazar: KENAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN AKYİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 550
Özet
Fazla çalışma; üretimin arttırılması, üretim faaliyetlerindeki aksamaların önlenmesi, işletme ve toplumun bazı ivedi ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla normal iş süreleri üzerinde yapılan çalışmalardır.İşçi ve işverenin kendi açılarından haklı sayılabilecek sebeplerle bu olguyu desteklemeleri fazla çalışmayı yaygınlaştırmaktadır. Fazla çalışma konusu sadece ücret boyutuyla değil, işçi sağlığı, iş ve yaşam dengesi, aile ve sosyal yaşama etkisi, iş verimliliği, işverenin rekabet gücü ve devletin ekonomik ve istihdam politikaları açısından da önem taşımaktadır. Çalışma süreleri sınırlarına uygunluğun sıkı şekilde denetlenmesi ve uymayanlar için caydırıcı nitelikte yasal olarak düzenleme yapılması istihdam artışına katkı sağlarken, iş ve yaşam arasında kurulacak denge çalışma yaşamını da motive edecektir.Bu çalışmada, fazla çalışmanın dünyada ve ülkemizdeki tarihi gelişimi ele alınarak, zaman içinde hangi süreçlerden geçtiği hususları incelenmiştir. Yürürlükte bulunan 4857 sayılı yasa incelenmiş ve ülkemizdeki diğer yasaların fazla çalışma hükümleri gözden geçirilmiştir. Ayrıca konu çerçevesinde ülkemiz ile muhtelif ülkelerdeki uygulamaları karşılaştırılmış ve fazla çalışmanın; çalışanlar, işverenler, devlet ve sendikalar açılarından yarattığı etkiler irdelenmiştir. Çalışmada fazla çalışmanın en fazla yapıldığı sektörlerden birisi olan bankacılık sektöründeki çalışanlar üzerindeki etkisine yönelik bir uygulamaya da yer verilerek sonuçları değerlendirilmiştir. Veri toplanması yöntemi olarak ülkemizde faaliyette bulunan dokuz adet bankanın farklı illerdeki çalışanları ile yüz yüze görüşme tekniğine dayalı anket uygulamasına yer verilmiş ve tabakalı örnekleme yöntemi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Overtime works are such works that exceeds the limits of normal working hours determined by the Labour Law, in order to increase production or prevent delays/failures in production process or to meet the urgent needs of business enterprise and community.The fact that both employers and employees support overtime facility on their own reasonable causes, make the concept widespread. Overtime work is not only important for wages, but also for worker?s health, balance of work and life, impact to regarding family and social life, productivity of work, competition power of employer, economic and employment politics of the state, as well. Controlling the convenience to working time limits strictly and arranging deterrent legal procedures for whom to violate them, shall contribute to employment positively and shall motivate working life by balancing work and life.In the study, historical progression and steps of overtime work in the world and in our country discussed. Also, the labour law no.4857 in force in Turkey is analyzed and decrees of overtime work in other related laws reviewed. And practices of our and some other countries compared in this respect and impacts of it for employers, employees and the states investigated. Then, an empirical study to investigate the of impacts of overtime work who works in banks that is one of the mostly overworked business sector is taken up and the results commented. The method of collecting data is face-to-face public survey with employees working in nine banks in different cities in our country and stratified sampling is used.