Ortaçağ Avrupası'nda şövalyelik
Knighthood in Medieval Europe
  1. Tez No: 313336
  2. Yazar: DERYA DÜNDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Sanat Tarihi, Tarih, Banking, Art History, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Avrupa'nın ve Ortaçağ'ın en önemli ritüellerinden biri olan Şövalyelik Tarikatı kuruluş amacı ile Doğu'daki hacıların korunması ve hac ibadetlerini yaparken Müslüman saldırılarına karşı önlem alınması amacı ile kurulmuştur. Ancak zamanla sadece dini alanda değil siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik alanlarda bile etkili olmuş ve Avrupa'nın Ortaçağ sürecinden modern, yenilikçi ve ekonomik açıdan güçlü bir Avrupa'ya taşınmasında mihenk taşlarından biri olmuştur. Haçlı seferlerinden Rönesans ve Reform'a, Aydınlanma çağından Fransız İhtilal'ine kadar bu etkileri Avrupa'da görmek mümkündür.Masonluk, Gülhaç Örgütü, İlluminate gibi kendisinden sonra kurulan birçok tarikat ve kuruluşta da yine Şövalyelerin hiyerarşisi ve disiplininin örnek alındığını görmekteyiz.Bu tezimizde de Şövalyelik kurumunu bütün yönleriyle değerlendirmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Chivalry Sect, one of the most important rituals of Europe and the Middle Ages, was formed as a precaution against Muslim attacks during pilgrimage in the East. However, in the course of time it became influential not only in the religious field but also in the political, social, cultural and economic fields, and it became one of the cornerstones of carrying Europe from the Middle Ages to a modern, innovative and economically strong Europe. It possible to see its effects in Europe from Crusades, Renaissance and Reformation, Age of Enlightenment, and French Revolution. We can see that the hierarchy and discipline of Chivalry Sect were taken as models by a lot of sects and organizations which were formed after it such as Masonry, Gülhaç, and Illuminate organizations. Here we studied to evaluated Knight Foundation with all parts.