Energy benchmarking method for urban settlements
Şehir yerleşkeleri için enerji kıyaslama metodu
- Tez No: 313648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SOOFİA TAHİRA ELİAS ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Energy, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmanın amacı kent ölçeğinde enerjiyi verimli tasarlamak veya yönetmek için, kentsel bir enerji kıyaslama yöntemi geliştirmektir. Kentsel yerleşim yerlerinde enerji verimliliği stratejilerinin rasyonel olarak uygulanabilmesi için çevresinde bulunan yapılarla birlikte bina stoğunun enerji ihtiyacının tahmin edilebileceği ve değerlendirilebileceği kapsamlı bir bina stoğu modeli ile mümkümdür.Araştırma, başlangıçta, enerji performans değerlendirmesinde kullanılan değerlendirme, etiketleme ve kıyaslama sistemleri ve kentsel enerji performansı üzerinde etki eden faktörlerin belirlenmesine odaklandı. Çalışma alanı bina stoğunun yaklaşık %70 ini oluşturan konut alanlarıyla sınırlandırıldı. Kullanıcı davranışları, bina özellikleri ve çevresel nitelikler dikkate alınmıştır. Enerji performansı üzerinde hangi faktörlerin etkili olduğunu anlamak için örnek çalışma alanında yapılan ölçümlerin sonuçları regresyon analizi ile değerlendirildi. Bazı faktörlerin örnek çalışma alanı verisiyle değerlendirmesi ve hesaba alınması mümkün olmadığından yapay temsili yerleşim alanları kurgulandı. Bu temsili yerleşim alanları EnergyPlus simülasyon programı ile değerlendirildi ve sonuçlar bir kıyaslama yöntemi oluşturmak üzere birbiriyle karşılaştırıldı.Simülasyon sonuçları, alandaki yoğunluğun ve bina kabuğunun özelliklerinin kentsel enerji performansında önemli bir etkisinin olduğunu göstermektedir. Bu kıyaslama metodunun sonuçlarını kulanabilmek için, simulasyonlar web temelli bir araca uygulanmıştır. Bu kentsel enerji kıyaslama yöntemi, şehir tasarımcıları ve şehir enerji planlamacıları kentsel enerji ihtiyacını farklı yerleşim tiplerinin enerji performansını sosyo-ekonomik bağlam olmadan sayısal olarak elde etmelerini sağlar
Özet (Çeviri)
The aim of this study was developing an energy benchmarking method for urban quarters in order to design or manage the energy efficiently at urban scale. Rational implementation of energy efficiency strategies for the urban settlements can be possible with the comprehensive building stock models which have the ability to estimate and evaluate the energy demand of the building stock together with surrounding urban structures.The research initially focused to determine the factors which have an influence on the urban energy performance and rating, labeling, benchmarking systems used for evaluation of the energy performance. The field of study has narrow down to residential urban quarters which is approximately 70 % of the building stock. It has been considered surrounding attributes, building properties and occupant behavior.The results of the measurements from casestudy area were evaluated with regresional analysis in order to understand which factors have influence on energy performance. Artificial representative residential settlements were configured in that some of the factors were not possible to consider or evaluate with casestudy data. These representative residential settlements were evaluated with EnergyPlus simulation program and the results were compared with each other for forming a benchmarking method.The simulation results shows that density of the area and building envelope properties have significant effect on the urban energy performance. In order to use these benchmarking results, simulations were applied to the web tool. This urban energy benchmarking method provide the quantified energy performance of the different settlement types for urban designers and urban energy planners enabling them to estimate the urban energy requirement without socio economic context.